Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Jubilat

24.05.2021 Jan Maria Szewek

W niedzielę, 23 maja 2021 r. w Pieńsku k. Zgorzelca 75-letni franciszkanin o. Adam Michorczyk obchodził 50 lat kapłaństwa.

„Chcemy dziękować za posługę o. Adama, za każde dobro, które spłynęło na nas przez jego kapłańskie ręce. Chcemy też prosić Boga, aby mu błogosławił, dawał zdrowie i potrzebne łaski na dalsze lata jego służby” – zapowiedział o. Marek Daukszewicz, gwardian i proboszcz.

„Panie, błogosław tym, od których wyszedłem, wśród których byłem i pośród których żyję” – odpowiedział na to złoty jubilat, zapowiadając w ten sposób swoją intencję mszy św.

Tego dnia przypadała Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, dlatego w okolicznościowym kazaniu o. Marek Augustyn podjął m.in. refleksję nt. roli Ducha Świętego w życiu kapłana, a także mówił o wybranych współczesnych kwestiach związanych z tajemnicą kapłaństwa. Przypomniał też najważniejsze wydarzenia z życia jubilata.

„Ten Duch Święty, który zstąpił przez nałożenie rąk biskupa w dniu święceń, pozostał z o. Adamem jako braterski opiekun jego kapłańskiego wnętrza, by zbawiać, uzdrawiać, pouczać, upominać, wzmacniać, pocieszać, oświecać, najpierw jego umysł, bo Go przyjął w dniu święceń, a później tych wszystkich, do których został posłany” – mówił kaznodzieja.

Franciszkanin zachęcał zgromadzonych w świątyni do modlitwy za o. Adama, „aby Najwyższy Pasterz obdarzał go potrzebnymi łaskami, dobrym zdrowiem, żeby pozwolił mu jak najdłużej cieszyć się łaską sakramentalnego kapłaństwa”. Prosił też, aby otoczyć modlitwą wszystkich kapłanów, którzy w tych dniach obchodzą swoje jubileusze, oraz braci, wywodzących się z tej miejscowości.

Na mszy św., oprócz mieszkańców Pieńska, włodarza miasta i krewnych o. Adama, obecni byli również: o. Czesław Budek z Niepokalanowa, z którym jubilat wspólnie odbywał formację zakonną, przedstawiciele dolnośląskich klasztorów oraz wyższy przełożony z Krakowa.

O. Marian Gołąb wyraził radość, że może ze wszystkimi zgromadzonymi w kościele uwielbiać Boga za dar powołania o. Adama.

„Dziękujemy Tobie, o. Adamie, za 50 lat wiernej służby dla Pana. Jest to piękne świadectwo. Niezwykle wymowne i ważne dla nas. Ale nie tylko za wierność dziękujemy. Dziękujemy Ci za to, że te wszystkie lata były wypełnione dobrocią, miłością, oddaniem; że ten czas był wypełniony gorliwą pracą – katechety, kaznodziei, spowiednika, kapelana sióstr zakonnych, kapelana więźniów, opiekuna pielgrzymów kalwaryjskich, gwardiana i proboszcza” – wyliczał ojciec prowincjał.

Minister prowincjalny ofiarował jubilatowi perłowy różaniec z relikwiami błogosławionych misjonarzy-męczenników. „Niech ci święci patronowie orędują za Tobą, a kiedyś przywitają Cię w Domu Ojca” – zakończył. 

O. Adam Michorczyk urodził się 8 stycznia 1946 r. w Nowej Rudzie jako starszy syn Józefa i Ireny z domu Wojnarowska. Niedługo po urodzeniu został ochrzczony w parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie. W latach 1953-1960 uczęszczał do szkoły podstawowej w Mszanie Dolnej, a następnie kontynuował swoją edukację w Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Legnicy.

W 1963 r. zgłosił się do Zakonu Franciszkanów i został skierowany do nowicjatu w Gnieźnie. 29 sierpnia 1964 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Następnie kontynuował swoją formację we franciszkańskich seminariach w Łodzi-Łagiewnikach (1965-1967) i w Krakowie (1967-1971). 8 grudnia 1968 r. na trwałe związał się z zakonem poprzez śluby wieczyste. 28 maja 1971 r. w Krakowie o. Adam przyjął z rąk ks. bpa Stanisława Smoleńskiego święcenia prezbiteratu.

W opinii wychowawców przygotowujących go do życia zakonnego i kapłańskiego, o. Adam był postrzegany jako człowiek wzorowy, pobożny, grzeczny, solidarny, pilny, sumienny i pracowity, który ofiarnie wypełniał swoje obowiązki.

Pierwszą placówką duszpasterską o. Adama była parafia w Horyńcu-Zdroju, gdzie przez trzy lata był katechetą. Później lekcji religii nauczał również w Dąbrowie Górniczej (1974-1980) i w Krośnie (1980-1984).

W 1984 r. o. Adamowi zostały powierzone obowiązki przełożonego klasztoru i parafii w Szklarskiej Porębie. Pełnił je do 1989 r. Następnie przez kilka miesięcy przebywał w klasztorze w Głogówku, skąd został skierowany do Lwówka Śląskiego, gdzie w latach 1989-1992 r. pełnił posługę katechety. Po opuszczeniu Lwówka przez kolejny rok był opiekunem pielgrzymów w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Następnie przez 2 lata zajmował się domem w Zakopanem i był spowiednikiem Franciszkanek Rodziny Maryi w Mszanie Dolnej. W 1995 r. trafił do Radomska, gdzie obok pracy duszpasterskiej podejmował też obowiązki spowiednika braci juniorystów. W 1997 r. został przeniesiony do Pieńska, by tam w kolejnym roku pełnić obowiązki katechety. W latach 1998-2001 ponownie posługiwał duszpastersko we Lwówku Śląskim, a potem kolejny raz w Radomsku, gdzie znów został mu powierzony obowiązek spowiednika w junioracie. W 2005 r. trafił do klasztoru w Przemyślu i tam przez 2 lata posługiwał jako kapelan w zakładzie karnym.

W 2007 r. przełożeni zakonni skierowali o. Adama Michorczyka do klasztoru w Pieńsku i tam przebywa do dnia dzisiejszego, pełniąc obowiązki m.in. wikariusza klasztoru.

jms/mmTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij