Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Jubileusz 40-lecia założenia Rycerstwa Niepokalanej w Ciścu

16.11.2021 . kg

Harmęże | Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP

Rycerstwo Niepokalanej w cisieckiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego powstało 40 lat temu – dokładnie 5 listopada 1981 r. Z tej okazji w sobotni poranek 13 listopada 2021 r. do Ciśca przyjechali rycerze z diecezji bielsko-żywieckiej.

Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy różańcowej przed Najświętszym Sakramentem w intencji zmarłych rycerzy Niepokalanej ze wszystkich wspólnot. Mszy Świętej przewodniczył o. Arkadiusz Bąk OFMConv – asystent diecezjalny MI diecezji bielsko-żywieckiej. Współcelebransem był ks. Marcin Mendrzak, który przywitał zebranych, zwracając się do uczestników m.in słowami o tym, jak bardzo w dzisiejszym świecie potrzebujemy spotkania z drugim człowiekiem. O. Arkadiusz sprawował Mszę Świętą w intencjach Rycerstwa Niepokalanej z Ciśca w 40. rocznicę założenia MI w Ciścu, a ks. Marcin w intencji o. Arkadiusza z okazji niedawnych urodzin o dary Ducha Świętego i potrzebne łaski.

W swojej homilii o. Arkadiusz Bąk, nawiązując do Ewangelii, powiedział w jaki sposób Jezus poprzez przypowieść o sędzim i ubogiej wdowie ukazał na czym polega prawdziwa modlitwa. "Proszeniu zawsze towarzyszy ryzyko odmowy. Może się wówczas pojawić lęk przed odrzuceniem. To czysto ludzki lęk. Jezus pokazuje, że z Nim nie ma się czego bać czy wstydzić. Możesz poprosić o wszystko, gdzie ty sam już nie wystarczasz" – mówił kaznodzieja. Obok nas żyją zarówno ci, którzy potrzebują i ci, którzy pomagają. Musimy pamiętać również, że obok nas żyje człowiek ubogi także duchowo, tam jest także dla nas – rycerzy – pole do działania, pamiętając o tym, jaki cel wyznaczył nam św. Maksymilian: „zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną”. „Uboga wdowa z Ewangelii prosiła o obronę przed przeciwnikiem, a przeciwnik to ten, który w sposób zamierzony prowadzi swoje wrogie działania” – mówił o. Arkadiusz. I dalej: "Nieprzyjaciel: najczęściej atakuje najsłabszych, biednych… dzieci nienarodzone, które się same nie obronią; dzieci, które jeszcze nie wiedzą, co jest dla nich dobre, a co szkodzi; biednych duchowo, którzy uwierzyli w to, że sami sobie w życiu poradzą bez Boga". O. Arkadiusz postawił na koniec pytanie: "Bóg w tej przypowieści jest sędzią czy ubogim? Ewangelia mówi, że tym sędzią, który weźmie w obronę gdy proszę… Ale Bóg jest też tym ubogim, który puka do serca człowieka i prosi, bym otworzył drzwi" i dodał: "Gdzie jest twoje wstydliwe miejsce, do którego obawiasz się wpuścić nawet Jezusa (jak sędzia)".

Po Mszy Świętej nastąpiły podziękowania i życzenia oraz uroczyste wręczenie pamiątkowych tabliczek, jako podziękowanie za zaangażowanie w działalność MI w Ciścu dla Anny Pajestki i Anny Dziedzic. Pamiątkową tabliczkę z okazji 40-lecia założenia MI w Ciścu odebrała również z rąk prezes diecezjalnej Urszuli Kraus, prezes lokalna MI w Ciścu Genowefa Śleziak. Następnie wspólnota z Ciśca zaprosiła wszystkich zebranych na agapę do sali w budynku parafialnym. 

Urszula KrausTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij