Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Jubileusz Święta Bożego Miłosierdzia

11.04.2015

Od 30 lat w archidiecezji krakowskiej, od 20 lat w Polsce i od 15 lat na całym świecie w niedzielę po Wielkanocy obchodzimy Święto Bożego Miłosierdzia. O kulisach jego ustanowienia opowiada redaktorowi naszego serwisu s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

„Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła” – przypomina rzeczniczka Zgromadzenia.

„Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: ‘Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)” – dodaje zakonnica.

Na stronie internetowej sióstr z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach można znaleźć i wysłuchać więcej rozmów, prowadzonych przez franciszkanina, m.in. o Bożym miłosierdziu, o cudownym obrazie Jezusa Miłosiernego, o Koronce do Bożego Miłosierdzia, o życiu św. Faustyny, o Bazylice i poszczególnych kaplicach sanktuaryjnych, a także o związkach św. Jana Pawła II z Łagiewnikami.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij