Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Juniper Serra i Misja San Diego de Alcalá

24.11.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

24 listopada 1713 r. na Majorce urodził się Miquel Josep Serra i Ferrer, znany światu jako Juniper Serra, franciszkanin, misjonarz, święty i założyciel m.in. San Francisco. Mając 17 lat wstąpił do franciszkanów obserwantów, przyjmując imię Junipera (Jałowiec), na pamiątkę jednego z pierwszych towarzyszy św. Franciszka z Asyżu.

Ze względu na swoje zdolności został mianowany lektorem filozofii, zanim jeszcze został wyświęcony na kapłana. Wkrótce uzyskał też tytuł doktora teologii. W roku 1749 zaczął wykładać w Kolegium Misyjnym św. Fernanda w Meksyku. Będąc tam, poprosił o wysłanie go do pracy misyjnej w Sierra Gorda na północy kraju. Posługiwał tam przez 9 lat, w czasie których nauczył się lokalnego dialektu i przetłumaczył na niego katechizm. Następnie wrócił do stolicy, gdzie zdobył popularność jako kaznodzieja i spowiednik.

W roku 1767 został mianowany przełożonym grupy 15 misjonarzy franciszkańskich, którzy mieli podjąć się pracy ewangelizacyjnej w Dolnej Kalifornii, przejmując placówki misyjne po wypędzonych stamtąd jezuitach. O. Juniper założył franciszkańską misję w San Fernando, następnie w lecie 1769 r. utworzył misję San Diego de Alcalá – pierwszą z 21 założonych przez siebie w Kalifornii, w prowincji Nowa Hiszpania. Odegrały one istotną rolę w ewangelizacji miejscowej ludności.

W roku 1770 w Monterey założył misję San Carlos Borroméo de Carmelo, która stała się jego bazą do kolejnych wypraw misyjnych. Od tego czasu założył misję św. Antoniego z Padwy, św. Michała Archanioła,  św. Ludwika z Tuluzy, św. Jana Kapistrana, św. Franciszka z Asyżu, św. Klary, św. Bonawentury, odwołując się zwykle w nazewnictwie do konkretnych postaci z historii ruchu franciszkańskiego.

W ostatnich latach swojego życia, po tym jak dostał uprawnienia do udzielania sakramentu bierzmowania, przebył pieszo niemal 1000 km, by bierzmować w misjach usytuowanych między San Diego a San Francisco. Zmarł w wyniku ukąszenia przez jadowitego węża w misji w Carmel-by-the-Sea 28 sierpnia 1784 r. Pochowano go pod posadzką miejscowego kościoła parafialnego.

O. Juniper jest uważany za założyciela kilkunastu miast amerykańskich. Został beatyfikowany 25 września 1988 r. przez papieża Jana Pawła II, a kanonizowany 24 września 2015 r. przez papieża Franciszka.

W kolejną rocznicę jego urodzin zapraszamy w podróż do Kalifornii, do Misji San Diego de Alcalá.

(aby wyświetlić galerię na urządzeniach moblinych, należy przewijać zdjęcia w lewą stronę)

 

Misja San Diego de Alcalá była pierwszą misją franciszkańską w Kalifornii (Las Californias), w prowincji Nowej Hiszpanii. Położona w dzisiejszym San Diego w Kalifornii, została założona 16 lipca 1769 r. na obszarze od dawna zamieszkałym przez lud Kumeyaay. Misja i okoliczne tereny zostały nazwane na cześć katolickiego świętego – Dydaka z Alkali (hiszp. Diego de Alcalá). Pierwszy kościół spłonął już w 1775 r. podczas powstania miejscowych tubylców. Po odbudowaniu go, misja zaczęła się prężnie rozwijać.

W roku 1834 r. miejscowy gubernator wydał dekret o konfiskacie. Cały majątek misji został podzielony na rancha i przekazany byłym oficerom wojskowym, którzy walczyli w wojnie o niepodległość przeciwko Hiszpanii. 8 czerwca 1846 r. Misja San Diego de Alcalá została przekazana Santiago Argüello „za zasługi dla rządu”. Następnie, po zaanektowaniu Kalifornii przez Stany Zjednoczone, Misja w latach 1846-1862 służyła wojsku. 23 maja 1862 r. prezydent Abraham Lincoln podpisał proklamację, która przywracała własność Misji Kościołowi. Misja jednak była doszczętnie zrujnowana. W latach 80. XIX w. o. Anthony Ubach rozpoczął odbudowę starych zabudowań, jednak jego śmierć w roku 1907 przerwała prace renowacyjne na ponad 20 lat. W 1941 r. Misja ponownie stała się kościołem parafialnym, który do dziś jest aktywną parafią. W 1976 r. papież Paweł VI przyznał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

k.gorgoń

fot. Mieczysław Wit OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij