Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Juniper Serra - założyciel San Francisco

28.08.2022 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

28 sierpnia Kościół wspomina Miquela Josepa Serra i Ferrer, znanego światu jako Juniper Serra. To franciszkanin, misjonarz, święty i założyciel San Francisco. Mając 17 lat wstąpił do franciszkanów obserwantów, przyjmując imię Junipera (Jałowiec), na pamiątkę jednego z pierwszych towarzyszy św. Franciszka z Asyżu.

Urodził się na Majorce w 1713 r. Ze względu na swoje zdolności został mianowany lektorem filozofii, zanim jeszcze został wyświęcony na kapłana. Wkrótce uzyskał też tytuł doktora teologii. W roku 1749 zaczął wykładać w Kolegium Misyjnym św. Fernanda w Meksyku.

Pewnego dnia podróżując na ośle z Vera Cruz do Meksyku zranił się w nogę. Rana nie zagoiła się do końca jego życia, co bardzo utrudniało mu misjonarską pracę, biorąc pod uwagę fakt, iż większość podróży Juniper odbywał pieszo.

Będąc w Meksyku poprosił o wysłanie go do pracy misyjnej w Sierra Gorda na północy kraju. Posługiwał tam przez dziewięć lat, w czasie których nauczył się lokalnego dialektu i przetłumaczył na niego katechizm. Następnie wrócił do stolicy, gdzie zdobył popularność jako kaznodzieja i spowiednik.

W roku 1767 został mianowany przełożonym grupy piętnastu misjonarzy franciszkańskich, którzy mieli podjąć się pracy ewangelizacyjnej w Dolnej Kalifornii, przejmując placówki misyjne po wypędzonych stamtąd jezuitach. O. Juniper założył franciszkańską misję w San Fernando, następnie w lecie 1769 r. utworzył misję San Diego de Alcalá – kolejną z 21 założonych przez siebie w Kalifornii. Odegrały one istotną rolę w ewangelizacji miejscowej ludności.

W roku 1770 w Monterey założył misję San Carlos Borroméo de Carmelo, która stała się jego bazą do kolejnych wypraw misyjnych. Od tego czasu założył misję św. Antoniego z Padwy, św. Michała Archanioła,  św. Ludwika z Tuluzy, św. Jana Kapistrana, św. Franciszka z Asyżu, św. Klary, św. Bonawentury, odwołując się zwykle w nazewnictwie do konkretnych postaci z historii ruchu franciszkańskiego.

W ostatnich latach swojego życia, po tym jak dostał uprawnienia do udzielania sakramentu bierzmowania, przebył pieszo niemal 1000 km, by bierzmować w misjach usytuowanych między San Diego a San Francisco. Zmarł w wyniku ukąszenia przez jadowitego węża w misji w Carmel-by-the-Sea 28 sierpnia 1784 r. Pochowano go pod posadzką miejscowego kościoła parafialnego.

O. Juniper jest uważany za założyciela kilkunastu miast amerykańskich, a przedstawiające go rzeźby z brązu znajdują się w National Statuary Hall Collection na Kapitolu w Waszyngtonie oraz w parku przy Golden Gate w San Francisco.

Junípero Serra został beatyfikowany 25 września 1988 r. przez papieża Jana Pawła II, a kanonizowany 24 września 2015 r. przez papieża Franciszka.

za: www.isf.edu.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij