Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kakooge

11.04.2015

Kakooge7 grudnia 2002 roku franciszkanie poświęcili w Kakooge, w Ugandzie, kościół pw. św. Judy Tadeusza i przejęli parafię.

Na terenie parafii Kakooge żyje około 20 tys. mieszkańców, w tym około 5 tys. katolików, 7 tys. anglikanów, 2 tys. muzułmanów, 6 tys. wyznawców tradycyjnych religii afrykańskich oraz sekt. Do parafii przynależy 16 tzw. "outstations" – miejsc, do których bracia dojeżdżają z posługą. Połowa z tych miejsc posiada własne kaplice, w pozostałych planuje się ich budowę. Najdalsze miejsce jest oddalone o 26 km od miasta.

Od początku swego pobytu franciszkanie planowali wybudowanie ośrodka zdrowia, z którego korzystałaby uboga społeczność Kakooge i okolic. Projekt udało się sfinalizować w kwietniu 2009 roku. Budowa ośrodka trwała ponad rok, powstała dzięki środkom finansowym zebranym przez Przyjaciół Ugandy z franciszkańskiej parafii w Neustadt (Niemcy). Placówkę będą prowadzić Siostry Franciszkanki z Ugandy.

Działalność placówki misyjnej obejmuje pracę duszpasterską, prowadzenie podstawowych wspólnot kościelnych, obsługę punktów dojazdowych i prace na rzecz rozwoju życia społecznego. Prowadzone są szkolenia dla rolników dotyczące gromadzenia żywności i budowania studni. Dla młodzieży organizowane są zawody sportowe. Od roku 2002 parafia prowadzi szkółkę drzewek, owocowych i innych produkującą sadzonki na sprzedaż oraz do własnego użytku.

Na terenie parafii znajduje się szkoła podstawowa, prowadzona przez Brothers of Christian Instruction. W szkole uczą bracia i nauczyciele świeccy a uczęszcza do niej ok. 700 dzieci różnych wyznań, i z różnych okolic. Krakowski Sekretariat misyjny od lat prowadzi akcję charytatywną „Adopcja serca” mającą na celu pomoc w finansowaniu nauki dzieci z tej szkoły. Jednocześnie w parafii jest realizowane drugie podobne dzieło: "Franciszkański Projekt Adopcyjny".

Conventual Franciscan Friars
Kakooge 
P.O. Box 41 Luweero, UGANDA
tel: (+256) 772 582 767
email: kakoogeparish@franciszkanie.pl

www.greyfriars.ugTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij