Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kakooge. Wizyta dentystów z USA

31.07.2018 Misyjny Sekretariat

Uganda Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

Od 21 do 28 lipca 2018 r.  jak  co roku już od siedmiu lat, w naszej misji w Kakooge gościliśmy dentystów z Uniwersytetu Północnej Karoliny. 

To najstarszy publiczny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych. Uczelnia posiada między innymi stację badawczą na Mali, gdzie dentyści co roku wyjeżdżają na wakacyjny obóz, a oraz studenci z profesorami przeprowadzają badania wirusa HIV. Wyniki i odkrycia z tych testów zostały zgłoszone do nagrody Nobla. Podobną stację Uniwersytet Północnej Karoliny chciałby założyć w Kakooge. Z ciekawostek - na tym uniwersytecie studiował m.in znany koszykarz,  Micheal Jordan.

Studenci-dentyści razem z doktorem Mikiem Farmerem przyjechali do Kakooge pomóc biednym ludziom, których nie stać na wizytę u stomatologa. Wraz z nimi odwiedziliśmy cztery nasze wioski: Mwangi, Mitanzi, Kitanda and Batuusa. Wyjeżdżaliśmy o świcie, a wracaliśmy w wieczornych ciemnościach. Dentyści pracowali codziennie ponad dziesięć godzin i przyjęli ponad 500 pacjentów. Stomatolodzy głównie wyrywali zepsute zęby. Tylko w kilkunastu przypadkach leczyli je borując i zakładając plomby. Takie zabiegi wymagają więcej czasu, ponadto w wioskach nie ma prądu. Studenci odwiedzili też nasze katolickie szkoły: podstawową szkołę św. Judy i Kyabutayika - szkołę średnią św. Antoniego oraz Technikum św. Jana Pawła II, gdzie goście z USA uczyli dzieci i młodzież jak dbać o zęby i jamę ustną.

W wizytach  dentystów w wioskach uczestniczyli też nasi klerycy: Godfrey Katumba i Augustine Konda. Pomagali oni w sterylizowaniu narzędzi oraz służyli ekipie stomatologicznej jako tłumacze lokalnych języków używanych w odwiedzanych miejscowościach.

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj: https://www.facebook.com/PMDentistry/posts/2038060199538851

o. Bogusław Dąbrowski/ak.

Przeczytaj także: Wiadomości z KakoogeTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij