Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kalwaria Pacławska. Boże Narodzenie jak w Greccio.

14.01.2015

W niezwykłej atmosferze przeżywa się Święta Bożego Narodzenia w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Wiedzą o tym bardzo dobrze wszyscy ci, którzy tłumnie tutaj przybywają, aby wraz ze wspólnotą franciszkańską dzielić radość z narodzin Dzieciątka Jezus. Podziwiają szopkę oraz dekorację kalwaryjskiej świątyni.

Tradycja zapoczątkowana w Greccio w 1223 roku przez św. Franciszka z Asyżu jest kontynuowana przez jego następców. Tegoroczne przygotowania pochłonęły wiele pracy. Szczególne słowa uznania należą się budowniczym szopki - br. Janowi Augustowskiemu i pomocnikom, którzy zadbali o to, aby w betlejemskiej stajence znalazły się owce i króliki. Wystrój kościoła był dziełem pracowników kwiaciarni „Fioretti” z Jasła oraz parafian.

W noc Bożego Narodzenia Msza św. - Pasterka jest sprawowana dwukrotnie: o godzinie 22 w kaplicy dojazdowej w Leszczynach oraz o godzinie 24 w wypełnionym po brzegi kościele w Kalwarii Pacławskiej. W kazaniu skierowanym do wiernych podczas Eucharystii – kustosz Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej o. Piotr Reizner zwrócił uwagę, że istotą Świąt Bożego Narodzenia jest pojednanie się z Bogiem oraz drugim człowiekiem.

W kolejne dni Świąt Bożego Narodzenia dużą popularnością cieszyło się wspólne kolędowanie, na które przybywały cale rodziny. Słowa wdzięczności należą się tutaj państwu Henrykowi i Lucynie Rudawskim wraz z całą rodziną, których zdolności muzyczne szczerze podziwialiśmy. O. Przemysław Janik - ekonom klasztoru w Kalwarii Pacławskiej przeprowadzał konkursy śpiewania kolęd wśród dzieci, dbając także o specjalne nagrody.

Radosna atmosfera towarzyszyła też 4 stycznia przedstawieniu Jasełek, które zaprezentowała młodzież i dzieci ze szkoty w Huwnikach pod kierunkiem pani Barbary Mościszko. Dopełnieniem świętowania było spotkanie opłatkowe wspólnoty klasztornej, nowicjackiej i grup parafialnych, które odbyło się 11 stycznia.

o. Artur ZajchowskiTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij