Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Kalwaryjskie Fortalicium Fredry” w nowej krasie

28.05.2022 Jan Maria Szewek

„Po czterech latach od podpisania umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wielką satysfakcją pragniemy zaprezentować efekty realizacji projektu, który zakładał przeprowadzenie konserwacji, rewaloryzacji i remont obiektów położonych na terenie założenia klasztornego wraz z kaplicami kalwaryjskimi w celu zwiększenia przestrzeni przeznaczonej na cele kulturowe” – mówi z radością kustosz sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej o. Krzysztof Hura.

W piątek 27 maja nastąpiło uroczyste podsumowanie prac realizowanych w ramach projektu „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry”. W bazylice mniejszej pod przewodnictwem ordynariusza krakowskiej prowincji franciszkanów, o. Mariana Gołąba celebrowano mszę św. dziękczynną i odśpiewano hymn uwielbienie „Te Deum”.

„Kalwaria Pacławska jest perłą polskiej kultury, która od pewnego czasu świeci jeszcze piękniej. To wielka satysfakcja. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że takie projekty możemy w Polsce realizować” – powiedział dziennikarzom wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, obecny na uroczystości.

W ostatnich czterech latach w Kalwarii Pacławskiej przeprowadzono m.in.: prace remontowe przy kościele oraz prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła (konserwacja malowideł ściennych oraz drewnianego wystroju kościoła); prace remontowe przy budynku klasztoru; prace remontowo-konserwatorskie przy czterech kaplicach kalwaryjskich, w tym przy drewnianych wystrojach wnętrz kaplic (Dom Matki Bożej, Grób Matki Bożej, Kaplica Ukrzyżowania Pana Jezusa i Kaplica św. Rafała). Ponadto przebudowano, rozbudowano i nadbudowano wraz ze zmianą sposobu użytkowania zespół budynków gospodarczych na potrzeby obsługi pielgrzymów i prowadzonej działalności kulturalnej oraz edukacyjnej. W wyniku tego powstała nowa przestrzeń o powierzchni 2 391,44 m².

Wiceprezes Rady Ministrów został oprowadzony przez gospodarzy miejsca po nowych i odrestaurowanych obiektach. Doktorant historii sztuki o. Rafał Antoszczuk opowiedział gościowi o najcenniejszych eksponatach, które można od teraz oglądać w Kalwarii w kilku salach wystawowych w dawnym budynku gospodarczym i w kamienicy.

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, nazywane Jerozolimą Wschodu bądź Jasną Górą Podkarpacia, znajduje się w najbardziej na północ wysuniętej części Karpat Wschodnich na wysokości 465 m. Początki klasztoru i osady Kalwaria Pacławska sięgają XVII w.

Kościół zachował pierwotny barokowy styl z freskami najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa freskowego w Małopolsce Wschodniej, pochodzącego ze Lwowa, Stanisława Stroińskiego. Ołtarze z bogatą ornamentykę wywodzą się z warsztatu wybitnego rzeźbiarza lwowskiego Macieja Polejowskiego. Na uwagę zasługują także barokowe organy.

W świątyni znajduje się cudowny, łaskami słynący obraz Matki Bożej. Najpierw odbierał on cześć we franciszkańskim kościele w Kamieńcu Podolskim, przed którym modlili się między innymi królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, Książę Jeremi Wiśniowiecki oraz hetmani Stanisław Żółkiewski i Stefan Czarniecki. W księgach odnotowano ponad 50 cudów. W bazylice znajduje się też grób Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, do którego w ostatnim czasie pielgrzymuje niezliczona liczba wiernych.

Kalwaria to również Dróżki Pana Jezusa, Droga Krzyżowa, Dróżki Matki Bożej oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 42 kaplice rozsiane po wzgórzach służą do rozważania tajemnic Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej.

Kalwaria Pacławska przyciąga rzesze ludzi nie tylko ze względów religijnych i pobożnościach. Park krajobrazowy z rezerwatem przyrody w tym miejscu to dla wielu idealne miejsce do odpoczynku i regeneracji sił witalnych.

jms

----------------------------

TVP3 Rzeszów

Polskie Radio 24

Polskie Radio Rzeszów

IPN Rzeszów

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dzieje.pl

Przemysl.NaszeMiasto.pl

 

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij