Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kanoniczne przyjęcie do nowicjatu i obłóczyny

28.09.2021 Jan Maria Szewek

W piątek 24 września 2021 r. w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla sześciu braci rozpoczęło nowicjat w zakonie franciszkanów. Czterech z Polski w habity przyoblekł prowincjał franciszkanów z Krakowa br. Marian Gołąb, a dwóch z Ukrainy – kustosz ze Lwowa br. Stanisław Kawa. Bracia wcześniej ukończyli roczny postulat w Głogówku na Opolszczyźnie.

Minister prowincjalny przypomniał, że w czasach św. Franciszka z Asyżu zakonnik był rozpoznawany właśnie przez swój strój (habitus), który symbolizował oddanie swego życia Chrystusowi. „Habit to szata duchowa męża Bożego” – przekonywał wyższy przełożony.

„Takie spojrzenie mają ludzie duchowi jak np. św. Paweł. Ubierając was w habity, chciałbym powtórzyć za św. Pawłem: ‘Bądźcie mocni w Panu siłą Jego potęgi. Obleczcie pełną zbroję Bożą, abyście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła (…). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże’” – dodał.

Ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów tłumaczył braciom, rozpoczynającym rok próby, że habit jest zbroją duchową, która chroni brata mniejszego przed atakami złego ducha; że koronka u jego boku to miecz, którym walczy o panowanie Boga w świecie; zaś sznur przypomina o pokucie franciszkańskiej, ślubach i „przepasuje lędźwie pożądliwości bielą łaski i mocy Bożej”.

Na zakończenie obrzędu prowincjał pobłogosławił wszystkich relikwiarzem z cząstką habitu Biedaczyny z Asyżu.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij