Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Kazania wybrane” o. Zdzisława Gogoli.

18.03.2015

Na rynku wydawniczym pojawił się kolejny - trzeci tom „Kazań wybranych” o. prof. Zdzisława Gogoli. W nim m.in. kazania maryjne, pogrzebowe, sakramentalne, niedzielne, o świętych i na różne inne okoliczności.

„Adresatami zbioru kazań są w pierwszym rzędzie ci, którzy byli ich słuchaczami; ale dobrze by było, aby dotarły do rąk kapłanów i osób zakonnych. Pragnę, aby stanowiły dla nich materiał do osobistych przemyśleń religijnych, ułatwiały rozumienie prawd Bożych” – pisze autor.

„Prezentowane kazania mogą być również przedmiotem medytacji dla braci i sióstr Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz tych osób, które podejmują trud pogłębienia swojego życia duchowego” – dodaje franciszkanin.

„Autor kazań z właściwą dla franciszkanizmu wrażliwością, stara się przekazać prawdy Boże w sposób jasny i prosty, a zarazem piękny i głęboki. Sięga po wiele interesujących przykładów, stara się mówić obrazowo. Niczym św. Augustyn ‘karmi nas tym, czym sam żyje’” – zapewnia recenzent ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś.

„Książka nie tylko dokumentuje ogromny trud głoszenia słowa Bożego, podjęty przez autora, ale może także z powodzeniem służyć jako wzór dobrego przepowiadania dla innych ‘sług słowa’” – uważa profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Wcześniejsze dwa tomy „Kazań wybranych” o. Zdzisława Gogoli obejmowały lata 1977-1991 i 1992-1997.

O. dr. hab. prof. UPJPII Zdzisław Gogola OFMConv (l. 65) do Zakonu Franciszkanów wstąpił w 21. roku życia. W 1978 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W ciągu 37 lat kapłańskiego życia o. Gogola pełnił w krakowskiej prowincji franciszkanów odpowiedzialne funkcje. Był katechetą młodzieżowym w Radomsku, wicerektorem w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy, mistrzem w Nowicjacie w Kalwarii Pacławskiej, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie, prowincjałem i przewodniczącym Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich Europy Wschodniej.

Od 2000 r. jest wykładowcą na wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (wcześniej Papieskiej Akademii Teologicznej).

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij