Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Klisze pamięci… Opus Magnum Mariana Kołodzieja

11.10.2021 Jan Maria Szewek

Harmęże | Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP

Z okazji 100. urodzin śp. prof. Mariana Kołodzieja, autora monumentalnej wystawy o gehennie obozowej „Klisze pamięci. Labirynty”, w sobotę 16 października w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia odbędzie się sesja pt. „Klisze pamięci… Opus Magnum” Mariana Kołodzieja. Podczas konferencji po raz pierwszy zostaną zaprezentowane niedawno pozyskane i nigdy wcześniej nie eksponowane wojenne prace byłego więźnia pierwszego transportu do Auschwitz.

Zaproszeni prelegenci opowiedzą m.in. o początkach tworzenia „Klisz pamięci”, o ich drodze do Harmęż czy o ponadczasowym ich przesłaniu. Nie zabraknie osobistych wspomnień rodziny i przyjaciół Mariana Kołodzieja.

Centralnym punktem sesji będzie Msza święta w południe w intencji zmarłego artysty.

Marian Kołodziej były więzień niemieckich, hitlerowskich obozów koncentracyjnych, wybitny scenograf teatralny i filmowy, autor ołtarzy papieskich urodził się 6 grudnia 1921 r. w Raszkowie, a zmarł 13 października 2009 r. w Gdańsku. Pozostawił po sobie liczne projekty scenograficzne, karykatury, ale jego najważniejszym dziełem pozostaje wystawa „Klisze pamięci. Labirynty”, znajdująca się w podziemiach kościoła franciszkanów w Harmężach. Wystawa będąca artystyczną wizją gehenny obozowej przyciąga corocznie kilka tysięcy zwiedzających z całego świata.

Poniżej program szczegółowy konferencji. Więcej na stronie Centrum, gdzie na stałe znajduje się ekspozycja „Klisze pamięci. Labirynty”.

PC/jms

 

Program sesji:

9.30 – rozpoczęcie

  • Żeby pamiętać… Labirynty Mariana Kołodzieja – początek - mgr Małgorzata Abramowicz (Muzeum Narodowe, Gdańsk)
  • Pozyskanie przez Franciszkanów „Klisz pamięci” - o prof. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv (Kraków)
  • Zaburzenie stresowe pourazowe. W poszukiwaniu języka – „Klisze pamięci. Labirynty” - dr Michał Mielimąka (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Wydział Lekarski, Katedra Psychoterapii, Kraków)
  • Ponadczasowe przesłanie „Klisz pamięci. Labiryntów” Mariana Kołodzieja - dr Piotr Cywiński (dyr. Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim)
  • Prezentacja odnalezionych rysunków wojennych Mariana Kołodzieja - mgr Jolanta Kupiec (historyk sztuki, Oświęcim)

12.00 – Msza św. za Mariana Kołodzieja i Halinę Słojewską-Kołodziej (kościół franciszkanów, Harmęże)

13.00 – możliwość obejrzenia ekspozycji "Klisze pamięci. Labirynty"

14.00 – wspomnienie przyjaciół (panel) - prowadzenie prof. dr hab. Józef Borzyszkowski (Instytut Kaszubski, Gdańsk)

15.30 - podsumowanieTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij