Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Korfu. Franciszkanie o imigracji i dialogu.

28.06.2016

W dniach 15-19 czerwca 2016 r. na wyspie Korfu (Grecja) odbyło się VIII spotkanie formacyjne z cyklu „Pro dialogo” franciszkanów pochodzących z różnych części świata (Albania, Francja, Ghana, Niemcy, Malta, Indie, Polska, Rumunia, Słowenia, Turcja). Spotkanie pt. Imigracja a dialog międzykulturowy i międzyreligijny zostało zorganizowane przez Franciszkańskie Centrum ds. Dialogu – CEFID i animowane przez delegata generalnego ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego fr. Slivestru Bejana OFMConv.

Obrady rozpoczęła bardzo interesująca konferencja Yannisa Spiterisa OFMCap, arcybiskupa Korfu, Zante i Cefalonii zatytułowana: Kościół katolicki w Grecji: relacja z Kościołem prawosławnym i synod wszech prawosławny z 19 czerwca 2016 r. na Krecie. „Musimy modlić się o sukces synodu wszech prawosławnego – powiedział arcybiskup – aby z niego zrodziła się odnowiona relacja z Kościołem katolickim”. 

W godzinach popołudniowych zebrani wysłuchali dwa referaty: Imigracja, dialog i kryzys w Europie z punktu widzenia chrześcijanina greko prawosławnego (dr. Ioannis Chrysafis) oraz Święty Franciszek i Bracia mniejsi konwentualni w Grecji. Pomiędzy historią i pamięcią (fr. Silvestru Bejan OFMConv). Po nich miała miejsce dyskusja braterska dotycząca zaangażowania się w dialog i problem migracyjny oraz uchodźców z Bliskiego Wschodu; swoje opinie w tym względzie wyrazili uczestnicy przybyli z Kustodii Wschodu (Bliskiego) i Ziemi Świętej. 

Dzień 17 czerwca został w całości przeznaczony na zwiedzanie starego Korfu (zwanego także Kerkyra). Bracia zwiedzili katedrę katolicką św. Jakuba i św. Krzysztofa, kościół św. Spirydona (patrona miasta) oraz katedrę prawosławną Panaghia di Spileotissa, w której znajdują się relikwie św. Teodory Augusty, obrończyni kultu ikon. Najbardziej wzruszającą i znaczącą chwilą było nawiedzenie byłego klasztoru i kościoła Braci Mniejszych Konwentualnych pod wezwaniem św. Franciszka z XIV w. W byłej franciszkańskiej świątyni, najstarszym wśród kościołów na wyspie Korfu, bracia uczestniczyli we mszy św., której przewodniczył arcybiskup Spiteris, modląc się za tych wszystkich naszych współbraci, którzy przez wieki pracowali na wyspie oraz za dobre owoce synodu wszech prawosławnego. W kościele nadal żywy jest kult św. Antoniego z Padwy. W godzinach popołudniowych uczestnicy odwiedzili Paleokastritsę, miejsca ostatniego pobytu Ulissesa przed powrotem do Itaki oraz klasztor prawosławny założony w 1225 r.

Obrady trzeciego i ostatniego dnia rozpoczęto wymianą poglądów na temat dialogu i przedstawieniem problemu migracyjnego z punktu widzenia braci Europejczyków. Po południu bracia wysłuchali świadectwa Rino Pistone odpowiedzialnego za program Caritas- Hellas: Pomoc uchodźcom z obszaru Idomeni na granicy Grecji i Macedonii (zamknięty w maju br.) a obecnie za obozy uchodźców w Oreokastro i Redestos (w pobliżu Salonik).

Na zakończenie spotkania w poszukiwaniu franciszkańskiej odpowiedzi na aktualne problemy migracyjne najpierw dokonano syntezy tego o czym dyskutowano, a następnie omówiono propozycje o plany współpracy na przyszłość. Braterski klimat, który się wytworzył na Korfu uzasadnia nadzieję na dalszą  współpracę. Wszystko, co przeżyliśmy stało się możliwe dzięki zaangażowaniu wszystkich organizatorów oraz arcybiskupa, który gościł nas i pozwolił, byśmy czuli się jak u siebie w domu. Dziękujemy i do następnego spotkania.

fr. Silvestro Bejan OFMConv
za: ofmconv.netTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij