Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Koronawirus - Pomóż Polakom na Ukrainie!

01.05.2020 admin .

Fundacja | Brat Słońce

Franciszkańska Fundacja Brat Słońce prosi o włączenie się do pomocy w dobie pandemii polskim Mazurom, którzy od końca XVII w. zamieszkują Maćkowce na Kresach (350 km na wschód od granicy polsko-ukraińskiej).

„Chcemy zakupić dla mieszkańców Maćkowiec płyny dezynfekujące, maseczki, rękawice i przyłbice. Te ostatnie dla służb medycznych. Maseczki będziemy też wykonywać tu na miejscu, w Polsce” – mówią przedstawiciele Fundacji.

„Jeśli mieszkasz w Krakowie, a szyjesz bawełniane maseczki, w biedronki lub gładkie, to my nie grymasimy i przyjmiemy każdą. Kupujesz rękawiczki, kup jedną paczkę więcej, my przekażemy je dalej. Zastanawiasz się nad wyborem koloru i kroju maseczki, kup więcej, my spakujemy i poślemy dalej. Produkujesz przydatne w walce z koronawirusem przyłbice, możemy je dostarczyć aż na Kresy” – dodaje Barbara Gosztyła, koordynator projektów.

Powyższe rzeczy, po uprzednim umówieniu się (tel. 722 100 230) można dostarczyć do siedziby Fundacji Brat Słońce (ul. Żółkiewskiego 14 w Krakowie). Większą ilość Fundacja odbierze sama.

Można także przekazać darowiznę na ten cel:

Bank BNP Paribas  80 1600 1013 1849 4935 4000 0008

 

Fundacja Brat Słońce od lat wspiera franciszkańskie dzieła nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie, gdzie mieszka wielu rodaków, którzy pielęgnują wiarę przodków i polską kulturę. Prowadzą cieszącą się dużym zainteresowaniem akcję „Wolontariat dla Kresów”, ratując polskie dziedzictwo kresowe w Bołszowcach i Dytiatynie, a ich wolontariusze uczestniczą we franciszkańskich Spotkaniach Młodych.

Maćkowce na Podolu to miejsce, gdzie polska tożsamość trwa i tętni życiem mimo upływu lat. Wieś Maćkowce leży w odległości 5 kilometrów od wojewódzkiego miasta Chmielnicki. Dzieje osadnictwa polskiego na tych terenach sięgają XVII w. i pomimo ciągłego mieszania się kultur, narodów i języków, całe połacie Podola potrafiły zachować polski charakter narodowościowy, zawdzięczając to m.in. Mazurom, którzy zachowali do dzisiaj swoistą gwarę ludową i stworzyli tu prawdziwie „małą Polskę”.

Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku, nastąpiło również odrodzenie Kościoła rzymskokatolickiego. W Maćkowcach w 1995 roku parafianie rozpoczęli budowę kościoła obok miejsca, gdzie stała przed wojną przydrożna kapliczka. Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Maćkowcach w diecezji kamieniecko-podolskiej powstała i została przekazana pod opiekę franciszkanów z Krakowa 8 września 2010 roku. Do parafii obecnie należą dwie miejscowości: Maćkowce i Wolica, w których mieszka ok. 1 100 osób. Ponad połowę stanowią Polacy, a 300 osób jest polskiego pochodzenia.

Franciszkanie prowadzą liczne grupy duszpasterskie: ministrantów, sześć Róż Żywego Różańca, trzy wspólnoty Domowego Kościoła, grupę ewangelizacyjną, grupę biblijną, młodzież franciszkańską. Przy parafii działa Franciszkański Zakon Świeckich, świetlica dla dzieci i grupa teatralna. 

Dzięki zabiegom Fundacji Brat Słońce przy wsparciu finansowym Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą oraz dzięki ogromnemu wkładowi pracy miejscowych franciszkanów i parafian w zeszłym roku Polacy w Maćkowcach otrzymali do użytku cztery nowo wybudowane pomieszczenia w kompleksie klasztornym franciszkanów z przeznaczeniem m.in. na lekcje języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia muzyczne dla dzieci, próby zespołu muzycznego „Maćkowianki” oraz spotkania Towarzystwa Kultury Polskiej „Mazury”. 

Po ustaniu pandemii, po powrocie do normalności Fundacja chce zająć się wyposażeniem tych sal w odpowiedni sprzęt, materiały edukacyjne oraz opłacić zatrudnienie nauczycieli języka i muzyki.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.bratslonce.pl

BG/jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij