Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kościół Mądrości Bożej

27.12.2021 . kg

27 grudnia 537 r., zakończono budowę jednej z najbardziej znanych świątyń na świecie – Hagia Sophia, Ayasofya, Kościół Mądrości Bożej w Konstantynopolu (dzisiejszym Stambule) to obecnie muzeum i meczet, ale uważana jest za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Zajrzyjcie z nami do jej wnętrza i poznajcie jej historię. Zapraszamy!

W czasach bizantyjskich była to najwyższa rangą świątynia w cesarstwie, katedra patriarsza oraz miejsce modlitw i koronacji cesarzy. W ciągu wieków niedościgniony wzór świątyni doskonałej i niemal symbol Kościoła bizantyjskiego. Została ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, w obecnym kształcie powstała w okresie od 23 lutego 532 do 27 grudnia 537. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w roku 1453 została zamieniona na meczet (wtedy m.in. dobudowano minarety). Obecnie udostępniana jest do zwiedzania jako muzeum.

Zgodnie z legendą Justynian I Wielki, otwierając kościół w roku 537 miał powiedzieć: „Salomonie! Prześcignąłem Cię!”.

Świątynia została zbudowana na planie centralnym o wymiarach 71×77 m. Centralną część nawy środkowej przykrywa olbrzymia kopuła o średnicy podstawy wynoszącej 31,2 m na krótszej osi, zaś 32,8 m na dłuższej. Wysokość od posadzki do najwyższego punktu kopuły wynosi 55,6 m. Konstrukcja opiera się na czterech potężnych filarach, umieszczonych w narożach kwadratu, oraz 107 kolumnach.

Mozaika Deesis – znajduje się na galerii katedry, pochodzi z XIII w. i przedstawia Chrystusa Pantokratora z Najświętszą Marią Panną po lewej i Janem Chrzcicielem po prawej stronie. Uważa się, iż jest ona jednym z pierwszych przykładów renesansu bizantyńskiego.

Mozaika – Matka Boża, pochodzi z roku 944. Matka Boża siedzi na tronie bez oparcia, jej stopy opierają się o piedestał wysadzany drogimi kamieniami. Dzieciątko Jezus siedzi na jej kolanie udzielając prawą ręką błogosławieństwa, a w lewej trzymając zwój. Postacie te otacza dwóch cesarzy: Konstantyn I Wielki który prezentuje Maryi model nowego miasta – Konstantynopola; i Justynian I Wielki prezentujący model Hagii Sophii.

Mozaika z w sklepieniu głównej absydy – wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z IX w. Maria siedzi na tronie bez oparcia, nogi trzyma na piedestale. Prawa dłoń Maryi spoczywa na prawym kolanie, zaś lewą przytrzymuje Jezusa, który gestem ręki udziela błogosławieństwa.

(aby wyświetlić galerię na urządzeniach mobilnych, należy przewijać zdjęcia w lewą stronę)


fot. K. GorgońTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij