Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kowary

17.04.2015

Historia

KowaryKowary to kilkunastotysięczne miasto, leżące w Kotlinie Jeleniogórskiej. W czasach piastowskich nazywano je Kowalską Górą. W połowie XVII w. opiekę duszpasterską nad miastem na krótko objęli franciszkanie, dopiero po II wojnie światowej przybyli tu na stałe.

Z Kowar roztacza się imponująca panorama Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Powstanie i rozwój Kowar wiążą się z górnictwem rud żelaza i kowalstwem, początki historii miasta sięgają XII w. Prawa miejskie Kowary otrzymały w r. 1513. W XVI w. były one, obok Świdnicy i Wrocławia, najważniejszym centrum przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku.

W II połowie XIX w. miejscowi rzemieślnicy wyjechali do Turcji, aby uczyć się ręcznego tkania dywanów. Po powrocie do Kowar, założyli fabrykę, która słynęła z produkcji dywanów smyrneńskich i wykładzin dywanowych. Na przełomie XX i XXI wieku doprowadzona do upadłości i sprzedana. Na jej miejscu znajduje się obecnie Park Miniatur Dolnego Śląska, Zakład budowy naczep samochodowych „KEMPF” i kilka innych warsztatów.

Po II wojnie światowej Rosjanie, w tajemnicy przed światem, prowadzili w okolicach Kowar wydobycie rud uranu, potrzebnych do produkcji bomby atomowej. Ta rabunkowa eksploatacja złóż uranu trwała od 1947 do 1962 r. Po jej zakończeniu wielu górników, w większości mieszkańców Kowar, umarło na chorobę popromienną.

Pierwsza wzmianka o istnieniu w Kowarach drewnianego kościoła pochodzi z 1225 r. W II poł. XIV w. powiększono go przez dobudowanie większej nawy głównej i wieży. Obecny, gotycki kościół od 1549 r. był w rękach protestantów. Po wojnie 30-letniej (1618-1648), w 1654 r., ponownie objęli go katolicy. Przez najbliższe dwa lata pracowali w nim franciszkanie z pobliskiego Jawora. Później, prawie przez 300 lat, duszpasterzami byli ponownie kapłani diecezjalni.

Kościół spłonął w pożarach w r. 1633 i 1634, a jego odbudowę zakończono w r. 1674. Ołtarz główny i ambonę wykonał w r. 1749 Antoni Dorasil z Krzeszowa, a organy zbudował mistrz Eberhardt ze Szprotawy. Na sklepieniu parterowej kaplicy w 50-metrowej wieży zachowały się średniowieczne freski z II poł. XV w.

Przy kościele znajdują się dwie barokowe, XVIII-wieczne kaplice. Wspaniałym przykładem rzeźby barokowej jest ołtarz Matki Bożej Wspomożycielki, stojący przy ścianie południowej nawy. Przeprowadzona w r. 1934 oraz w latach powojennych gruntowna renowacja wnętrza przywróciła świątyni jej wcześniejsze piękno.

W jednej ze ścian wieży została umieszczona konsola z XIV-wieczną figurą Maryi. Rzeźba ta, o dużej wartości artystycznej i historycznej, nazywana jest "Madonną na potworze", ponieważ Maryja stoi na monstrualnej głowie, z której wypychana jest postać człowieka. Na Placu Franciszkańskim, przy murze kościelnym, znajduje się współczesna, kilkumetrowa figura św. Franciszka z Asyżu.

W r. 1945 franciszkanie z prowincji krakowskiej objęli opiekę duszpasterską nad parafią i kościołem Imienia Najświętszej Maryi Panny. W r. 1971 r. zakonnicy dokonali erygowania, czyli prawnego ustanowienia klasztoru w Kowarach. Franciszkanie w latach 80-tych XX w., na terenie rozległej parafii, zbudowali dwa kościoły filialne (konsekrowane w 1987), przy ul. Wiejskiej i na Wojkowie. W 2005 r. parafia wraz z duszpasterzami przeżywała obchody 60-lecia obecności franciszkanów w Kowarach.

Klasztor pw. Imienia Najświetszej Maryi Panny

Pl. Franciszkański 1 
58-530 KOWARY 
tel. 75 718 23 50; fax. 75 761 44 10 
e-mail: kowary@franciszkanie.pl 
www.kowary.franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij