Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kowary. Franciszkańska pielgrzymka

28.06.2022 . kg

Kowary | Parafia p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny i Klasztor franciszkanów

26 czerwca 2022 r. odbyła się dziesiąta pielgrzymka franciszkańska z Kowar (z kaplicy św. Maksymiliana) do Małej Upy w Czechach na odpust świętych Piotra i Pawła. Pomysłodawcą i organizatorem pielgrzymki jest o. Włodzimierz Starostecki, zauroczonych górami, który zgromadził wielu miłośników gór i wędrowców.

Jak pisze o. Włodzimierz w swoich wspomnieniach: „Rozpoczęliśmy to nasze wędrowanie wiedzeni miłością do gór i  do naszych słowiańskich braci Czechów. Dzięki życzliwości ks. Darka Mogielnickiego  z Trutnowa i z pomocą wrocławskich bohemistów, na czele z Olkiem Kowalskim, i otwartości nie tylko kowarzan, ruszyliśmy na pielgrzymi szlak w 2013 r. W słońcu czy deszczu, nawet w czasie pandemii. W 2016 r.  na granicy razem z Czechami, od których nasi ojcowie przyjęli chrzest, obchodziliśmy 1050 rocznicę chrztu Polski dziękując za łaskę wiary. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 r. modliliśmy się przy Krzyżu Stulecia, który stanął przy Amelkowej Chacie. Dziękuję ks. Teodorowi  posługującemu kiedyś w Małej Upie, a teraz ks. Andrzejowi, oraz  o. Stanisławowi i innym współbraciom franciszkanom z Kowar. Dziękuję  wszystkim Czechom, z którymi spotykaliśmy się w tej najwyżej położonej świątyni w Czechach, i wszystkim rodakom z Kowar, Wrocławia, Złotoryi, Legnicy i innych miejscowości uczestniczących w pielgrzymkach. Łączy nas chrzest, jedna wiara, łączą nas z Czechami te wspaniałe góry, Karkonosze, które tak kochamy!” .

Tegoroczna pielgrzymka zgromadziła w Małej Upie ponad osiemdziesiąt osób. Pielgrzymka zawsze zatrzymuje się pod krzyżem 100-lecia niepodległości, na przerwę i modlitwę, by potem wędrować na odpust razem. W tym roku jako dar dla parafii w Czechach, ofiarowana została ikona świętych Cyryla i Metodego namalowana przez artystę kowarskiego p. Jerzego Jakubowa. Po Mszy świętej gościnni Czesi ugościli pielgrzymów, odbył się także koncert muzyczny. W tym roku, towarzyszyła nam modlitwa o pokój na Ukrainie i za rodziny.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij