Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kowary. Pozdrav Pán Bůh!

09.07.2018 kg .

Kowary | Parafia p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny i Klasztor franciszkanów

W pierwszą niedzielę lipca 2018 r., już po raz szósty pielgrzymowano pieszo z Kowar do miejscowości Horní Malá Úpa w Czechach – na odpust świętych Piotra i Pawła. Spod kowarskiej Kaplicy św. Maksymiliana wyruszyło około 50 osób.

Po zdobyciu Przełęcz Okraj, wraz z dojeżdżającymi tu osobami, stojąc na granicy polsko-czeskiej, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości pielgrzymi modlili się w intencji Ojczyzny i uczestniczyli w ceremonii pobłogosławienia kamiennego krzyża, które dokonane zostało przez o. Włodzimierza Starosteckiego. Krzyż ten, o nieznanym pochodzeniu, znaleziony został w roku 2012 podczas prac budowlanych przy Pensjonacie Amelkowa Chata przez właściciela posesji, pana Janusza „Bacę” Kowalskiego. Jego staraniem i przy ofiarnej pomocy rodziny Słowików, ojca Józefa i syna Pawła, oraz pana Daniela Bolemirskiego, krzyż został pięknie wyeksponowany tutaj, na granicy państwa. Pomny na naszą chrześcijańską historię i współczesne zagrożenia, krzyż ten – najświętszy znak chrześcijaństwa – niech skłania serca wszystkich ku Chrystusowi i uświadamia tu przybywającym, że „tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem” (A. Mickiewicz).

Modląc się różańcem w intencji Ojczyzny, a także za Czechów, pielgrzymi dotarli do kościoła w Małej Úpie, by uczestniczyć we Mszy świętej odpustowej pod przewodnictwem proboszcza – o. Jana Grzywny, który mówiąc o świętych patronach Piotrze i Pawle, życzył wszystkim spotkania żywego Chrystusa i świadczenia o Nim. Niezawodni Wrocławianie zapewnili oprawę muzyczną całej uroczystości.

Zwieńczeniem pielgrzymiej modlitwy było przedstawienie pt. „Pastuszkowie Maryi” – w wykonaniu grupy teatralnej z Wałbrzycha. Spektakl ukazując objawienia fatimskie jeszcze bardziej zmotywował wszystkich do wytrwałej modlitwy różańcowej.

Tak zakończyło się nasze wspólne pielgrzymowanie. Spośród wszystkich przybyłych w drogę powrotną pieszo do Kowar udała się grupa około 25 osób.

Zapraszamy na profil FB:  www.facebook.com/KowaryTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij