Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. Bazylika św. Franciszka z Asyżu kościołem stacyjnym

23.03.2020 . kg

Kraków | Klasztor i Bazylika Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu

„Nauczyć się widzieć, to znaczy spojrzeć na swoje życie i otaczający nas świat w świetle nauki Jezusa” – mówił o. Piotr Bielenin OFMConv, gwardian klasztoru i rektor Bazyliki św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, podczas Mszy Świętej w kościele stacyjnym w sobotę 21 marca 2020 r.

W homilii o. Bielenin odniósł się do Ewangelii i do postaci niewidomego od urodzenia mężczyzny, któremu Chrystus przywrócił wzrok: „Człowiek ten przejrzał i otrzymał nowe życie, rodząc się na nowo” – zaznaczył. „On widzi więcej niż faryzeusze, kapłani i uczeni w Piśmie. Widzi to, co dostrzega się nie tylko oczami, ale sercem […]. Uzdrowienie dotyczyło nie tylko wzroku, ale również sfery duchowej” – kontynuował zakonnik i tłumaczył, że wielu ludzi dotyka duchowa ślepota, która sprawia, że człowiek błądzi w ciemnościach: „Nauczyć się widzieć, to znaczy spojrzeć na swoje życie i otaczający nas świat w świetle nauki Jezusa. Nie żyjmy w ciemności […]. Trzeba nie tylko widzieć, ale również bronić swojego widzenia” – podkreślił i dodał, że chrześcijan powinien być lampą, która pomaga innym dostrzec miłość Boga. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że ważnym przesłaniem płynącym z Ewangelii jest wyznanie wiary. „Czy wierzysz w Syna Człowieczego? To ewangeliczne pytanie postawione jest dziś każdemu z nas. Jeśli odpowiemy „tak”, to musimy zrobić to nie tylko ustami, ale również sercem i działaniem” – zakończył.

Zwyczaj pielgrzymowania do kościołów stacyjnych jest praktykowany w Archidiecezji Krakowskiej od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel i Wielkiego Tygodnia), Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów, w związku z liturgią słowa (sanktuarium Miłosierdzia Bożego z racji Ewangelii o sądzie z uczynków miłosierdzia) lub ze względów topograficznych.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża gromadzili się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników. Pierwszym rzymskim kościołem stacyjnym, wybranym przez Grzegorza Wielkiego, jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. Każdego roku właśnie tam papież odprawia Eucharystię w Środę Popielcową.

Pielgrzymowanie papieża po rzymskich kościołach nie ograniczało się jedynie do okresu Wielkiego Postu, lecz trwało cały rok, obejmując najważniejsze święta i okresy liturgiczne. Tradycja wielkopostnych kościołów stacyjnych była kultywowana w Rzymie aż do początków XIV wieku. Przywrócono ją tam w 1979 r.

za: www.diecezja.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij