Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. „Być dobrym jak chleb”.

24.12.2016 Jan Maria Szewek

Dla tysiąca ubogich, samotnych i bezdomnych osób Caritas archidiecezji krakowskiej, siostry albertynki i franciszkanie przygotowali wieczerzę wigilijną na krużgankach klasztoru przy pl. Wszystkich Świętych 5 w Krakowie.

„Witam was w tym domu, który jest Domem Bożym i który przypomina nam, że Bóg otwiera nam swoje podwoje dla wszystkich, którzy Go potrzebują. ‘Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię’ – mówi Chrystus. Ta wieczerza wigilijna ma być dla nas pokrzepieniem, umocnieniem w naszej wierze, ale również umocnieniem w naszym człowieczeństwie” – powiedział gospodarz miejsca, przełożony franciszkańskiego klasztoru o. Piotr Bielenin.

Życzenia wszystkim zebranym złożył biskup Jan Szkodoń.

„Życzę wam, abyście się nigdy nie czuli samotni, żebyście nie byli głodni, żebyście wokół siebie zawsze czuli, że jest ktoś, że jest grupa, która mnie rozumie, która niesie pomoc. Jesteśmy w drodze Syn Boży stał się człowiekiem, aby nas prowadzić w każdej sytuacji życiowej, aby nas doprowadzić do domu Ojca. Niech Matka Boża was prowadzi i św. Józef, i św. Franciszek, i św. Jan Paweł II, który tak bardzo był wrażliwy na potrzeby ludzi. Niech Bóg wam błogosławi, niech przyniesie pociechę” – winszował krakowski biskup pomocniczy.

Bp Szkodoń powiedział, że ten wieczór jest rachunkiem sumienia dla całego społeczeństwa; że ten wieczór jest streszczeniem tego, co w naszym życiu jest piękne, co w waszym życiu jest budzące nadzieję, ale że jest też streszczeniem tego, co jest smutne w naszym życiu, co jest grzeszne, co powoduje, że mamy tyle smutku w naszym sercu.

Bp Jan tłumaczył, że życzenia, które sobie składamy są dopiero pełne sensu, kiedy są połączone z modlitwą. Dlatego obiecał, że na Pasterce i w innych momentach będzie więcej niż dotychczas za nich się modlił i też na różny sposób pomagał materialnie tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Wigilię dla ubogich, samotnych i bezdomnych co roku przygotowuje Caritas archidiecezji krakowskiej, siostry albertynki i franciszkanie przy dużym zaangażowaniu harcerzy i wolontariuszy.

Każdy z uczestników Wigilii otrzymał też na święta paczkę żywnościową z konserwami rybnymi i mięsnymi, cukier, kawę, herbatę, ciastka, owoce i napoje. Ponadto wszyscy goście zostali zaopatrzeni na drogę dla bezpieczeństwa w opaskę odblaskową z wypisanymi słowami św. brata Alberta: „Być dobrym jak chleb”. W Boże Narodzenie mija bowiem setna rocznica jego śmierci i rozpoczyna się Rok jemu poświęcony.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij