Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. Lud Słowa Wcielonego.

06.01.2015

Chrześcijanie są ludem Słowa Wcielonego - powiedział bp Grzegorz Ryś u krakowskich franciszkanów podczas liturgii wręczenia Pisma św. na zakończenie katechez ewangelizacyjnych dla dorosłych i młodzieży. Katechezy odbyły się po raz kolejny przy bazylice św. Franciszka w Krakowie. "Mamy znak, wręczenie Pisma św., więc jest istotne, abyśmy ten znak zrozumieli" - stwierdził bp Grzegorz Ryś w środę 10 grudnia do zgromadzonych w Sali Włoskiej uczestników katechez.

"Chrześcijanie nie są ludem księgi, nie jesteśmy ludem księgi, ale jeżeli już, to ludem Słowa Wcielonego. Pismo się pojawiło w konkretnym czasie, ja zawsze się śmieję, że Pan Bóg pisze zawsze książkę na końcu, długo z człowiekiem rozmawia, a w końcu to zostanie spisane" - podkreślił bp Ryś.

"To jest książka bardzo czcigodna, ale tylko książka, to jest Pismo, to nie jest słowo Boga. Słowo Boga macie w uszach. Bóg jest słowem, to znaczy, że jest zdolnością do rozmowy. Bóg nie mówi sam do siebie, jest Słowem przeznaczonym do rozmowy i jest to niesamowite, ile w Piśmie św. jest dialogu, począwszy od pierwszych stron" - powiedział sufragan krakowski. "Pan Bóg nie przestaje z nami rozmawiać. Wręczenie Pisma nie oznacza że macie czytać Pismo, można znać Pismo bardzo pięknie, wszystkie metody, i nie traktować go jako Słowa, które otwiera mnie na żywą relację. To jest tylko narzędzie, to jest tylko sposób rozmowy z Chrystusem, który jest żyjący. Chrześcijaństwo polega na spotkaniu z Jezusem" - podkreślił bp Grzegorz. "Pismo można traktować jako Prawo" - powiedział bp Ryś. "Nawrócenie Szawła na Pawła to nawrócenie Prawa na Osobę. Całe jego odkrycie pod Damaszkiem polegało na tym, że Bóg nie jest Prawem, paragrafem, przepisem, tylko jest Osobą, i najważniejsze, że jest osobą żyjącą, że Jezus Chrystus nie jest postacią przeszłą, tylko że jest żywy, że moja relacja z Nim jest aktualna" - stwierdził.

"Kerygmat nie jest teorią, proklamacją, to nie jest tak, że kerygmatu można się nauczyć, recytować. Kerygmat jest wydarzeniem, kerygmat jest doświadczeniem, kerygmat jest spotkaniem. W tym spotkaniu, co się dzieje? Odkrywa się o tym, co mówi Jan – oglądaliśmy Jego chwałę. Wiecie, co znaczy słowo chwała – ciężar. Oglądać chwałę Chrystusa, to znaczy wiedzieć ile Chrystus waży w moim życiu, jak jest ważny. Ile Chrystus waży w naszym życiu, nie ta książka. Kto to jest Jezus? Co to zmienia w naszym życiu?" - zapytał bp Ryś. "Droga, którą zaczynacie jest drogą katechumenalną, jest drogą odkrycia chrztu. Gdzieś na tej drodze nabierzecie pewności na te dwa pytania. Nie to, że znacie tę książkę, ale kim jest Jezus Chrystus, ile On waży, co to zmienia w Waszym życiu" - podkreślił sufragan krakowski.

„Tym, którzy Go przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi” (J 1, 12). Na Drodze jest taki moment, kiedy się ludziom przekazuje Ojcze nasz. Papież Franciszek napisał w Lumen Fidei, że jeżeli ma się dać człowiekowi jeden tekst, po którym wiadomo, na czym polega chrześcijaństwo, to należy nauczyć Ojcze Nasz, to znaczy odkryj, kim jesteś, z tego przyjdą później czyny, ale musisz wiedzieć, kim jesteś. Rozpoznajesz w Bogu swojego Ojca - powiedział bp Ryś.

"Stary Testament podobno w 16 miejscach nazywa Boga Ojcem, ale nigdy nie nazywa Go „Tatą”. „Abbà” to jest pomysł Jezusowy. To też jest nawrócenie w Panu, z Szawła w Pawła, od Prawa do osoby, od Boga, który jest jedyny, do Boga, który jest „Abbà”. Bardzo Wam tego życzę" - zakończył bp Grzegorz Ryś.

Życzenie sufragana krakowskiego spełniło się poniekąd kilka dni później, gdy podczas rekolekcji weekendowych w Suchej Beskidzkiej powstała szósta wspólnota neokatechumenalna, która dołączyła do pięciu już istniejących przy krakowskiej bazylice franciszkanów.

red.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij