Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. Ludzie słuchający Boga.

21.03.2015

W uroczystość św. Józefa, opiekuna Kościoła, 19 marca, trzej franciszkańscy klerycy V roku studiów w Bazylice św. Franciszka w Krakowie otrzymali święcenia diakonatu. Sakramentu udzielił im bp Grzegorz Ryś.

Konsekrator już w pierwszych słowach powiedział braciom, że są święceni do posługi, podobnie jak patron dnia do posługi został powołany.

„Św. Józef jest człowiekiem, który robi to, do czego jest wezwany, czyni to bez słowa i znika” – przypomniał biskup i wskazał na źródło takiej postawy Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

„Jest człowiekiem słowa, ale nie przez to, że mówi, ale że słucha. Tym co słucha jest słowo Boga. Żadnym słowem nie przysłonił słowa Boga. ‘A stało się to wszystko, aby wypełniło się słowo’” – wyjaśnił kaznodzieja, cytując Ewangelię.

Nowo wyświeconych przekonywał, że jeśli nie będą ludźmi słuchającymi Boga, nie będą prawdziwymi diakonami.

Bp Ryś apelował do diakonów, aby pozwalali Chrystusowi klękać i umywać sobie nogi, bo inaczej nie będą w stanie posługiwać innym.

„Jeśli nie zapamiętacie tej liturgii, podczas której Jezus umywa wam nogi, to nie będziecie mięć wewnętrznego motywu, aby czynić to samo. Nie staniecie się sługami” – przekonywał ich.

Na zakończenie życzył im, aby nieustannie doświadczali w Kościele tego wydarzenia, gdy Jezus klęka przed nimi i myje im nogi, i żeby było to ich aktualne doświadczenie ciągle aktualne, żywe i świeże. „Mocą bowiem tego doświadczenia człowiek może być sługą” – stwierdził bp G. Ryś.

W tym samym duchu w czasie mszy zwracali się do swoich wychowanków rektor seminarium i prowincjał.

Rektor o. Andrzej Zając życzył braciom, aby tak przeżyli Eucharystię świeceń, żeby do końca życia mieli jasność, że Chrystus przyszedł do nich jako sługa.

Z kolei prowincjał o. Jarosław Zachariasz przywołał przykład absolwentów franciszkańskiego seminarium, męczenników z Peru, którzy w grudniu tego roku zostaną wyniesieni na ołtarze, ich wierności do końca, wierności Bogu i Jego Słowu.

„Kiedy ludzie przed śmiercią męczeńską zapytali się o. Zbigniewa Strzałkowskiego, co zrobią, gdy przyjdą terroryści, powiedział tak: ‘Nie mamy niczego do ukrycia. Kiedy przyjdą, damy świadectwo prawdzie’. I wy dajcie świadectwo prawdzie. Niech to słowo stanie się w was, a wasze życie niech się stanie jego najpiękniejszym świadectwem” – życzył młodszym współbraciom przełożony prowincji.

O. dk. Krzysztof Jackiewicz w swoim i pozostałych dwóch braci imieniu - o. dk. Piotra Chmielowskiego i o. dk. Arkadiusza Żelechowskiego – modlił się na zakończenie liturgii za wszystkich, którym wcześniej dziękował i za wszystkich, do których zostaną posłani.

„Boże, błogosław każdemu. Oto nasze ręce należą do Ciebie, Boże. Oddajemy je na wyłączną służbę Tobie, abyś Ty przez nie podtrzymywał, podnosił i błogosławił każdego człowieka”.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij