Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. Msza Święta we wspomnienie Męczenników z Pariacoto

02.06.2020 . kg

Biuro Promocji Kultu | bł. Michała Tomaszka 
i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, Kraków | Klasztor i Bazylika Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu

Krakowscy franciszkanie oraz Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto zapraszają na uroczystą Mszę Świętą we wspomnienie liturgiczne bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, 7 czerwca 2020 r. o godz. 12.00. Eucharystii będzie przewodniczył i słowo Boże wygłosi o. Jacek Lisowski, wieloletni misjonarz w Peru. We Mszy Świętej będą także uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny błogosławionych Męczenników z Pariacoto. Msza Święta będzie także transmitowana online na kanale YouTube BAZYLIKA ŚW. FRANCISZKA.

7 czerwca jest dniem liturgicznego wspomnienia błogosławionych franciszkanów Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, ponieważ w tym dniu, w 1986 r. bł. Michał przyjął święcenia diakonatu, a bł. Zbigniew święcenia prezbiteratu. W tym roku wspomnienie Błogosławionych przypada w niedzielę Trójcy Świętej, która znosi wspomnienia dowolne świętych. Chcemy jednak, pamiętając o 7 czerwca 1986 r., szczególnie dziękować Bogu za dar beatyfikacji Męczenników z Pariacoto, zawierzać Bożej Opatrzności ich kanonizację, a także za ich wstawiennictwem zawierzać Bogu wszystkich ludzi dotkniętych chorobami, terroryzmem, nieszczęściem.

Koniec maja i czerwiec to w wielu diecezjach czas święceń kapłańskich, a potem Mszy Świętych prymicyjnych. Dla nowo wyświęconych diakonów, prezbiterów i ich rodzin jest to szczególne święto. Wiele wzruszeń, uśmiechów, kolejki po błogosławieństwo udzielane przez nowo wyświęconego prezbitera... Nie inaczej było przed laty, gdy święcenia przyjmowali błogosławieni Męczennicy z Pariacoto.

Tegoroczne wspomnienie oraz przypadającą 5 grudnia 5. rocznicę beatyfikacji świętujemy poprzez przypominanie i udostępnianie nieznanych lub mało znanych dotąd zdjęć i filmów dotyczących błogosławionych. Wśród nich są te ukazujące święcenia diakonatu bł. Michała Tomaszka i święcenia prezbiteratu bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, które wyjątkowo odbyły się w tym samym dniu – 7 czerwca 1986 r. w kościele pw. Karola Boromeusza we Wrocławiu. Dostępne są także filmy z prymicji bł. Zbigniewa, jakie odbyły się w rodzinnej Zawadzie 22 czerwca 1986 r. oraz ze święceń prezbiteratu bł. Michała Tomaszka, które przyjął 23 maja 1987 r. w Krakowie. Mszę prymicyjną o. Michał odprawił w rodzinnej Łękawicy 31 maja 1987 r. Zapraszamy wszystkich do wspólnego oglądania na kanale www.youtube.com/MichaliZbigniew.

Anna Dąbrowska

Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

 

7 czerwca – zapowiedź

 

Święcenia diakonatu bł. Michała Tomaszka i prezbiteratu bł. Zbigniewa Strzałkowskiego

 

Prymicje w rodzinnej Zawadzie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego

 

Święcenia prezbiteratu bł. Michała Tomaszka

 

Prymicje w rodzinnej Łękawicy bł. Michała TomaszkaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij