Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. Nowi franciszkańscy lektorzy i akolici.

05.03.2015

W ostatnim dniu lutego w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie wyższy przełożony prowincji wprowadził siedmiu kleryków w posługi lektorów i akolitów.

Lektorzy (bracia: Artur Spodar, Piotr Kantorski i Łukasz Mężyk) będą czytać Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym, będą wychowywać w wierze dzieci i dorosłych i będą ich przygotowywać do godnego przyjęcia sakramentów. Będą również głosić orędzie zbawienia ludziom, którzy jeszcze go nie znają.

Z kolei akolici (bracia: Rafał Indyk, Mateusz Kłosowski, Wojciech Szymczak i Piotr Wilczyński) będą pomagać kapłanom i diakonom w wykonywaniu ich urzędu, i jako nadzwyczajni szafarze udzielać Komunii świętej wiernym, a także zanosić ją chorym.

Prowincjał o. Jarosław Zachariasz, na 9 miesięcy przed beatyfikacją o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, przypomniał klerykom, że wychowują się w seminarium, które wydało owoc męczeństwa. „Męczeństwa, które wzięło początek tutaj, w tym domu formacyjnym, w tej formacyjnej tradycji”.

„Jesteśmy z pewnością pod tym względem pokoleniem wybranym i uprzywilejowanym. Dlatego tak, jak to tylko możliwe, z wykorzystaniem wszystkich swoich sił i zapału, winniśmy wydobyć z tego przesłania i przykładu męczenników, jak najwięcej dla własnego i innych uświęcenia. Jesteśmy zobowiązani do wydania także w swoim życiu jedynie godnego, słusznego i właściwego - trudnego, ale możliwego do zrodzenia - owocu” – zachęcał przełożony.

Obecni na uroczystości wychowawcy, bracia klerycy, junioryści modlili się za nowych lektorów i akolitów, aby stale wzrastali w wierze i miłości ku zbudowaniu Twojego Kościoła.

Posługi lektora i akolity są kolejnymi etapami na drodze do przyjęcia święceń kapłańskich (prezbiteratu). Na piątym roku studiów bracia przyjmą święcenia diakonatu, a po szóstym roku, po ukończeniu seminarium - przyjmą święcenia prezbiteratu.

jms

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij