Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. Śluby wieczyste - galeria

06.10.2016 admin .

WSD Kraków | Wyższe Seminarium Duchowne i Juniorat im. św. Maksymiliana M. Kolbego

Śluby wieczyste franciszkanów - Bazylika Św. Franciszka w Krakowie - 10.2016

foto: Adnrzej Płachetko


Profesja zakonna (professio religiosa) w świetle prawa kościelnego jest zewnętrznym obrzędem, aktem prawnym, mocą którego osoba, składając ślub publiczny, zobowiązuje się do zachowania trzech rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa; zostaje konsekrowana Bogu przez posługę Kościoła; włączona do instytutu życia konsekrowanego, nabywając prawa i zaciągając obowiązki określone w prawie.

Istotne elementy profesji zakonnej – to jest: zobowiązanie się publicznym ślubem do zachowania trzech rad ewangeli­cznych, konsekracja Bogu przez posługę Kościoła, włączenie do instytutu z prawami i obowiązkami określonymi w prawie – wymienione w Kodeksie Prawa Kanonicznego [odtad: KPK], kan. 654, mają równocześnie charakter kanoniczny i teologiczny. 

Profesja czasowa ze swej natury, na co wskazuje sam termin: czasowa, jest etapem przejściowym, ukierunkowanym na złożenie ślubów wieczystych. W okresie profesji czasowej kontynuuje się bowiem formację rozpoczętą w nowicjacie i przed złożeniem profesji wieczystej nabywa się doświadczenia życia według rad ewangelicznych, zgodnie z prawem własnym.

za: katolik.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij