Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. Spotkanie z o. prof. Zdzisławem Kijasem

09.05.2018 . kg

Bratni Zew | Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”

U krakowskich franciszkanów tegoroczny długi weekend majowy rozpoczął się literacko. W Sali Włoskiej Klasztoru Franciszkanów w Krakowie odbyło się bowiem spotkanie autorskie o. prof. Zdzisława Kijasa, autora powieści o wyjątkowych kobietach XIX w. Było ono związane z premierą jego najnowszej książki.

„Nawet szarość jaśnieje” to kontynuacja wydanej przed rokiem powieści „Tam, gdzie rodzi się życie”. Wątkiem przewodnim obu książek jest życie i działalność bł. Marii Luizy Merkert i pozostałych założycielek Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Autor przenosi czytelnika do prowincjonalnego miasta drugiej połowy XIX w., a bogate koleje życia głównej bohaterki umieszcza w szerokim kontekście historycznym ówczesnej epoki, ukazując dynamiczny rozwój przemysłu, jego skutki, proces rodzenia się ruchu socjalistycznego i kapitalistycznego, ale także następstwa ówczesnych wojen.

W mistrzowski sposób ukazane są w powieści realia życia najuboższych, środowisko, w jakim przyszło im walczyć o każdy dzień, przeciwności, z jakimi się mierzą i samotność w tłumie, jaką przeżywają na co dzień. Temat jednak nie jest traktowany pierwszoplanowo, ale szeroko, niczym tło obrazu, którego postacią centralną jest wyjątkowa postać Marii Luizy, potrafiącej dostrzec każdego potrzebującego człowieka.

O. prof. Zdzisław Kijas to ceniony teolog i znawca duchowości, nie brakuje więc w niej także analizy duchowej bohaterów, opisu ich wewnętrznych rozterek i walki, jaką każdy z nich musiał stoczyć, by stanąć na wysokości zadania przygotowanego mu przez Boga.

W spotkaniu z autorem, który na co dzień mieszka w Rzymie, pracując w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, wzięło udział ponad 70 osób. Sala była wypełniona licznie przybyłymi przyjaciółmi i fanami franciszkańskiego profesora. Rozmowy, które z o. Kijasem prowadziła red. Anna Łoś z Radia Kraków przerywane były utworami w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Bonjour”. Dodatkową atrakcją było odczytanie fragmentu najnowszej powieści przez Jana Gonerę, chłopca będącego w wieku jednego z najmłodszych bohaterów książki.

k.gorgoń

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania:

fot. M. DownarTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij