Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. Uczestnicy Warsztatów Historycznych z wizytą u franciszkanów

18.11.2019 . kg

Kraków | Klasztor i Bazylika Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu

W czasie trwania trzeciej już edycji Warsztatów Historycznych  pt. „O tempora! O mores!”, w dniu 16 listopada 2019 r., odbyło się kolejne warsztatowe spotkanie pod nazwą „Sztuka dyplomacji, czyli czego nie powinieneś mówić królowi”. Uczestnicy odwiedzili m.in. średniowieczne krużganki Klasztoru Franciszkanów.

Młodzież w auli uniwersyteckiej wysłuchała wykładu o. dra hab. Tomasza Gałuszki OP na temat rzeczywistości wczesnego średniowiecza oraz sprawy osądu i śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa. Po zakończonym wykładzie uczestnicy podzieleni na trzy grupy udali się w miejsca związane ze Świętym Męczennikiem, tj. do Katedry na Wawelu, do kościoła św. Michała Archanioła na Skałce oraz na krużganki klasztoru krakowskich franciszkanów, gdzie miało miejsce spotkanie z o. Rafałem Antoszczukiem, który przybliżył związki franciszkanów ze św. Stanisławem.

Warto nadmienić, że kanonizacja bpa Stanisława odbyła się w Sacro Convento w Asyżu, dnia 8 września 1253 r. oraz fakt, że od tego wydarzenia wzięła swój początek tradycja ofiarowywania franciszkanom portretów biskupów krakowskich. Zebrani mogli obejrzeć galerię biskupów krakowskich prezentowaną na krużgankach i w przyległych do nich salach, jednocześnie odkrywali tajemnice strojów pontyfikalnych namalowanych biskupów. Punktem kulminacyjnym niezwykłego wykładu była możliwość obejrzenia szat pontyfikalnych bł. Jakuba Strzemię, jakie przechowywane są w skarbcu klasztornym. O. Rafał przybliżył wszystkim historię prezentowanych szat pontyfikalnych oraz ich symbolikę.

Warsztaty Historyczne organizują doktoranci Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie już po raz trzeci. Są one skierowane do młodzieży w celu popularyzacji studiów historycznych na wydziale Uniwersytetu Papieskiego i odbywają się od października do kwietnia w trzecią sobotę miesiąca. Zajęcia prowadzą wykładowcy UPJPII oraz zaproszeni goście w salach wykładowych, pracowniach specjalistycznych oraz muzeach Krakowa. Cieszącym jest fakt, że z każdą edycją na warsztaty zgłasza się coraz więcej młodych osób – w tym roku jest ich 120. W ubiegłym roku Warsztaty Historyczne otrzymały pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Doktoranckie Forum Uniwersytetów Polskich (DFUP) skupiające samorządy doktorantów uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich w  kategorii: Wydarzenie naukowe.  

fot. K. Matyja, M. FicońTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij