Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kraków. Wspomnienie Męczenników z Pariacoto

08.06.2017 . kg

Kraków | Klasztor i Bazylika Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu

7 czerwca 2017 r. w krakowskiej Bazylice św. Franciszka z Asyżu miały miejsce centralne obchody ku czci Błogosławionych Męczenników z Pariacoto. Uroczystościom przewodniczył abp Ángel Francisco Simón Piorno, ordynariusz diecezji Chimbote w Peru, na terenie której franciszkanie ponieśli śmierć męczeńską.

„Ojcze prowincjale, drodzy bracia, Kościele krakowski, dziękuję!

Ojcze prowincjale, drodzy bracia, chciałbym, aby stąd wypłynęła moja wdzięczność temu Kościołowi, który był w stanie dać braci, którzy oddali swoje życie, byli męczennikami” – mówił w Krakowie w liturgiczne wspomnienie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka (7 czerwca) ordynariusz archidiecezji Chimbote w Peru. „Dziękuję Ci Kościele krakowski i zachęcam, abyś nadal dawał takich ludzi, którzy są w stanie naśladować to, co zbawia świat, czyli miłość Chrystusa” – dodał Arcybiskup Ángel Francisco Simón Piorno.

To pierwsza wizyta w Polsce pasterza archidiecezji, na terenie której pracowali i ponieśli śmierć męczeńską franciszkańscy misjonarze. Abp Simón Piorno zwiedził Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów, w którym przez sześć lat kształcili się i formowali przyszli męczennicy. Był również w byłym niemieckim obozie Auschwitz, w którym zginął św. Maksymilian Maria Kolbe – wzór Błogosławionych.

Ksiądz Arcybiskup w okolicznościowej homilii podkreślił, że pomimo tego, iż franciszkańscy misjonarze krótko pracowali w Peru, to „byli w stanie kochać tak, jak kochał Jezus Chrystus, składając ofiarę z siebie, służąc i ponosząc śmierć męczeńską”.

„Zostali posłani do ludzi, którzy byli zmarginalizowani, i mieli ten przywilej, żeby klęknąć przed tymi wieloma ludzi, którzy wtedy przeżywali głód. Ten, kto nie zrozumiał, że Ewangelia Chrystusa to przede wszystkim służba, nic nie zrozumiał z Ewangelii. Michał i Zbigniew to zrozumieli od samego początku. Zrozumieli, że miłość jest służbą dla najmniejszych” – zaznaczył kaznodzieja.

Pod koniec Mszy Świętej, w tym wyjątkowym dla franciszkanów dniu, wyższy przełożony krakowskiej prowincji wręczył trzy krzyże misyjne dla braci, którzy udadzą się wkrótce do pracy w Uzbekistanie (br. Adrian Twardęga, o. Mateusz Biedrzycki) i na Ukrainie (o. Tomasz Pawlik).

„Niech [ten krucyfiks] utwierdza wiarę, pomnaża dobre czyny, pociesza w cierpieniach, strzeże i broni przed złem i przyczynia się do zbawienia dusz” – powiedział prowincjał.

O. Marian Gołąb publicznie uwielbił Boga za decyzję braci o wyjeździe na misje. „Niech Duch Święty was strzeże, a nasi błogosławieni bracia męczennicy nieustannie orędują za wami na waszych drogach misyjnych. Idźcie i głoście Ewangelię tym, którzy na nią czekają” – życzył współbraciom.

Przy okazji ordynariusz prowincji ujawnił, że obecny podczas liturgii 62-letni proboszcz ks. Wiktor Zajusz z Mysłowic-Krasów (archidiecezja katowicka) poprosił o przyjęcie do zakonu i wyjazd na misje do Peru.

Po błogosławieństwie wierni udali się do Kaplicy Męki Pańskiej, gdzie na stałe wystawione są relikwie pierwszych błogosławionych misjonarzy-męczenników: Zbigniewa i Michała, aby je uczcić.

Podczas Eucharystii wykonywana była „Missa Martyrum” (Msza Męczenników) skomponowana przez Piotra Pałkę w 2015 r. na dzień beatyfikacji zakonników, do której teksty napisał o. Andrzej Zając.

Po Mszy Świętej wierni mogli nabyć relikwie II stopnia i materiały o męczennikach, w tym nowo wydane modlitewniki.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij