Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Krosno. Jubileusz 50-lecia Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

11.09.2019 . kg

Krosno | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Klasztor Franciszkanów

W niedzielę 8 września 2019 r., w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w kościele franciszkanów w Krośnie o godzinie 17.00 ks. abp Adam Szal celebrował uroczystą Eucharystię z okazji rozpoczęcia Jubileuszu 50-lecia Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, powierzonej opiece duszpasterskiej naszym braciom w 1969 r. przez ks. bpa Ignacego Tokarczuka. Jubileusz Parafii będzie trwał do 14 czerwca 2020 r., a podczas jego trwania zostały zaplanowane okolicznościowe nabożeństwa dziękczynne i błagalne.

Uroczystość była również obchodem święta Matki Bożej Murkowej Obrończyni Wiary, Patronki Królewskiego Miasta Krosna, a podczas Eucharystii ks. abp udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży ze szkół franciszkańskiej parafii.

W homilii metropolita przemyski dotknął czterech podstawowych wątków, które zbiegały się w tej uroczystości. Historia życia Maryi, jej domu rodzinnego oraz wzrostu w słuchaniu i posłuszeństwu woli Boga, była kanwą całego rozważania, o wierze i konieczności świadomego jej wyznawania a nawet obrony. Ks. abp nawiązał do tytułu teologicznego obrazu Matki Bożej Murkowej, nadanemu podczas koronacji 13 czerwca 2010 r., do życia wiarą we wspólnocie parafialnej, która cieszy się swoim Jubileuszem, do życia darami Ducha Świętego, którymi zostali ubogaceni młodzi ludzie przez sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. 

Na koniec uroczystości przed obrazem słynącym łaskami została odczytana przez Metropolitę Modlitwa zawierzenia:

Matko Boża Murkowa, Patronko Krosna!

Tobie przed wiekami zawierzyli swój los nasi przodkowie, 

gdy byli w niebezpieczeństwie i zostali wysłuchani. 

Tobie i my zawierzamy wszystkie rodziny i każdego z nas. 

Odtąd uważaj nas za własność Twoją i za narzędzie w Twych dłoniach na rzecz Kościoła świętego.

Oddani Tobie w niewolę miłości,

pragniemy czynić w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym,

nie wolę własną, ale wolę Twojego Syna. 

Ufamy, że tym aktem wiary wyjednamy Kościołowi świętemu i Ojczyźnie naszej 

Twą macierzyńską opiekę. 

Panno Chwalebna i Błogosławiona, przyjmij naszą ufność, 

umocnij ją w sercach naszych i złóż 

przed Obliczem Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Amen.

Wraz z ks. abpem celebrował Eucharystię o. Robert Kiełtyka, sekretarz naszej prowincji, delegat ministra prowincjalnego o. Mariana Gołąba. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali bracia, którzy byli proboszczami i gwardianami klasztoru krośnieńskiego, bracia, którzy pracowali w parafii w ostatnich latach, współbracia, którzy pochodzą z Krosna, proboszczowie zakonni i diecezjalni krośnieńskich parafii, współbracia z kilku klasztorów naszej Prowincji zakonnej.

W Eucharystii uczestniczyli również zaproszeni goście z władz miasta, rady miejskiej, straży pożarnej i policji.

o. Emil KumkaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij