Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Ks. bp Albin Małysiak

12.06.2020 . kg

12 czerwca 1917 r. urodził się bp Albin Małysiak, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej w latach 1970-1993, od roku 1993 biskup senior archidiecezji. Bohater wielu anegdot, znany ze swej bezpośredniości, odznaczony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Kim był?

Pochodził z rodziny kupieckiej. W latach 1936-1941 uczęszczał do Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie, gdzie w roku 1936 złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1941 r. w Krakowie z rąk bpa Stanisława Rosponda.

Początkowo pracował w Zembrzycach koło Wadowic, gdzie w czasie okupacji organizował „dożywialnię” dla dzieci i osób wysiedlonych. Następnie w latach 1942-1944 pracował w Krakowie, później w Szczawnicy. W ramach tajnego nauczania udzielał lekcji łaciny, religii i gimnastyki. Wraz z szarytką, siostrą Bronisławą Wilemską uratował życie pięciu osobom pochodzenia żydowskiego, za co w roku 1993 oboje otrzymali tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznany przez instytut Jad wa-Szem w Jerozolimie.

W roku 1950 obronił magisterium z teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a dwa lata później doktorat. W 1970 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej ze stolicą tytularną Beatia. Sakry biskupiej udzielił mu ówczesny metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła. Był wikariuszem generalnym archidiecezji krakowskiej, w kurii metropolitalnej nadzorował wydziały katechetyczny, zakonny i gospodarczy. Po osiągnięciu wieku emerytalnego w roku 1993 przeszedł w stan spoczynku.

W roku 2007 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2010 „w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej na polu patriotycznym, wychowawczym i społecznym, za działalność na rzecz polskiego Kościoła oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej” został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 16 lipca 2011 r. i został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij