Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Ku czci Świętego z Padwy

13.06.2022 Jan Maria Szewek

W wigilię św. Antoniego z Padwy w Aßweiler w Niemczech franciszkanie z wiernymi modlili się za wstawiennictwem Padewczyka i uczcili jego relikwie. Po mszy zakonnicy rozdali pobłogosławione chlebki i lilie Świętego. Uroczystości przewodniczył proboszcz parafii o. Hieronim Jopek w nowo poświęconym ornacie.

Obecny na mszy św. prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Marian Gołąb podziękował ludziom za wsparcie materialne, jakiego udzielają misjom, a teraz dodatkowo Ukrainie.

Tego dnia odbyła się zbiórka dla Ugandy. Misjonarz o. Józef Matuła, który wcześniej pracował w tej parafii, wyraził wdzięczność wiernym za okazywaną im pomoc w specjalnym nagraniu, odtworzonym przez ojca proboszcza.

Wieczorem, w drugim kościele – w Blieskastel odbyły się ekumeniczne nieszpory (katolicko-ewangelickie) z udziałem wiernych obydwu Kościołów.

Święty (XII/XIII w.) urodził się w Lizbonie w Portugalii. Na chrzcie otrzymał imię Ferdynand. Pod wpływem świadectwa pięciu franciszkańskich misjonarzy-męczenników przeszedł od kanoników regularnych do franciszkanów i przyjął imię Antoni. Zmarł w Padwie, gdzie znajduje się jego grób. Lilia (symbol czystości, niewinności) i chleb (symbol jałmużny dla ubogich) to tylko niektóre atrybuty Świętego.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij