Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Laudato si!

01.07.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Lato to czas wędrówek, kontaktu ze światem przyrody, zachwytu nad jej pięknem. Wielu z nas ma świadomość, że przyroda posiada znaczenie symboliczne, wykorzystywane przez artystów w ich dziełach. Dowodem na to jest chociażby niezwykła kwiatowa polichromia autorstwa Stanisława Wyspiańskiego zdobiąca krakowską Bazylikę św. Franciszka z Asyżu. Każdy jej element coś znaczy. Napawając się letnimi widokami i zapachami łąk i pól pomyślmy i o symbolice, tak jak czynili to ludzie żyjący w średniowieczu. Symbole stały się też dla nich swoistym szyfrem i kodem.  

Mowa kwiatów

Kwiaty są gwiazdami ziemi, a gwiazdy kwiatami nieba – te słowa wypowiedział  Johannes Kepler, niemiecki matematyk, astronom i astrolog żyjący na przełomie XVI i XVII w. Przemawiają do nas barwą, kształtem i zapachem. Są znakiem piękna, elegancji, przemijania, zmartwychwstania  i przeróżnych uczuć. Służą do wyrażenia pewnych aluzji, stworzenia alegorii. Często stają się atrybutami świętych. Średniowieczni święci byli głęboko przekonani, że przyroda zawiera przykłady i pouczenia dla ludzi. Ma nas umoralniać, pokazywać dobrą drogę, mądrość i dobroć Boga. Rośliny nie tylko zdobią świat. Wiele z nich to skuteczne lekarstwa. Znamy moc ziół, ale warto też wiedzieć, że np. lubiana piwonia lekarska (nazywana peonią od imienia lekarza bogów greckich Peona) leczy choroby psychiczne. W Chinach i Japonii przypisuje się jej moc ochrony przed złymi mocami. Jest symbolem Zielonych Świąt. Jako róża bez kolców oznacza też Maryję. Generalnie wskazuje na czystość i uczciwość.

Ze względu na znaczenie symboliczne kwiaty dzieli się na trzy kategorie:

  • Kwiaty białe

Kolor biały symbolizuje czystość, niewinność, pokój, początek, Przemienienie Pańskie. To kolor aniołów. Mówi się, że ludzie lubiący biel są wolni. Propozycje kwiatów białych pewnie czytelników trochę zaskoczą. Pierwszym z nich jest czarny bez, który kwitnie na biało :) Kwiaty tej rośliny pachną słodko, ale liście mają gorzki smak. W tym zestawieniu symbolizują chrześcijan (kwiaty) i pogan (liście). Według przekazów to właśnie z drzewa czarnego bzu zrobiono krzyż dla Pana Jezusa i właśnie na nim powiesił się Judasz. Kolejną rośliną w tej grupie jest poziomka pospolita (również truskawka jako jej odmiana). Jej płatki symbolizują pięć ran Chrystusa. Jest ponadto znakiem niewinności, Zwiastowania, złożenia Chrystusa do grobu i Jego Boskiego Wcielenia. Poziomkę uważano za rajską roślinę i według ludowych przekazów Matka Boża Jagodna, której święto przypada 2 lipca, zabiera dusze dzieci na poziomki do nieba. Niepozorna  biała stokrotka  wyrosła podobno w miejscu, gdzie spadły łzy Matki Boskiej i oznacza miłość macierzyńską i niewinność.

  • Kwiaty żółte

Barwa żółta oznacza majestat , światło, była kolorem szat bogów. Ale symbolizuje również zazdrość, zdradę, grzech. Pierwiosnek jest lekiem na kilka chorób. To również kwiat Matki Bożej i Wcielenia Chrystusa, ale i  kluczy św. Piotra. Drugi żółty kwiat  to dziurawiec – atrybut św. Jana Chrzciciela. Podobno wyrósł pod Krzyżem podczas konania Pana Jezusa i jest symbolem Jego Męki (być może dlatego, że sok dziurawca ma barwę czerwoną). Nagietek lekarski nazywany głową mnicha :) to kwiat radości, z którego wyplatano wianki. Jest znakiem zwrócenia się duszy do Boga i Matki Boskiej oraz skutecznym lekarstwem na oczy, rany i owrzodzenia. Listę kwiatów żółtych zamyka mniszek lekarski nazywany mleczem. Podobno pojawił się na ziemi  jako pierwsza z roślin – wraz z ludźmi.  Ze względu na kolor to kwiat Żydów. Jest symbolem życia, Chrystusa i sprawiedliwości.

  • Kwiaty czerwone

Kolor czerwony oznacza miłość, władzę, cierpienie, męczeństwo, ale również  agresję, prowokację, wyzwanie. To kolor Ducha Świętego, który pojawił się pod postacią ognistych języków. Starożytni Grecy uważali, że mak polny wyrósł z łez bogini Wenus. Roślina ta oznacza sen (również sen Morfeusza) i letarg. Jest również symbolem urodzaju. Był powszechnie używanym środkiem do usypiania dzieci i podobno nawet małego Jezusa usypiano szyszką z makiem. Dla Polaków czerwone maki od czasu bitwy o Monte Cassino stały się symbolem bohaterstwa i patriotyzmu. Do kwiatów czerwonych zalicza się też wspomnianą już piwonię. Listę zamyka kąkol polny, który ma bardzo negatywną symbolikę – oznacza: niewierność, grzech, zbrodnię i jest symbolem szatana.

Św. Franciszek z Asyżu widział Boga w każdym stworzeniu. Jego Pieśń Słoneczna wyraża zachwyt, podziw i uwielbienie Stwórcy. Zaprośmy Go więc na wspólną wędrówkę, która zamieni się modlitwę… Laudato Si! 

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij