Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Legnica. Z nowym rokiem nowy dyrektor

03.09.2020 Jan Maria Szewek

Z nowym rokiem szkolnym 2020/2021 o. Andrzej Łaniecki (l. 36) rozpoczął pracę na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Franciszka w Legnicy. Zastąpił na nim o. Józefa Szańcę (l. 75), który przez 26 lat (z przerwami) kierował franciszkańskimi szkołami.

Brylantowemu jubilatowi wdzięczność za podejmowany przez lata trud pracy dydaktycznej i wychowawczej wyrazili: przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, nauczyciele i uczniowie.

Ojciec prowincjał Marian Gołąb zauważył, że o. Józef nadążał za wszystkimi reformami szkolnictwa przeprowadzanego w Polsce i potrafił się w nich odnaleźć z powodzeniem. „Cieszę się tą ojca ciężką pracą. Dziękuję Bogu, że dał Ojcu tak wiele mądrości, wytrwałości i siły, aby to ważne dzieło naszej prowincji prowadzić. Niech to dobro, które dzięki Ojcu dokonało się w Legnicy, owocuje” - powiedział.

Przypomniał też inne funkcje, które pełnił franciszkanin na rzecz zakonu i diecezji legnickiej, jak chociażby przełożonego klasztoru, zastępcy dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, diecezjalnego wizytatora katechezy, diecezjalnego duszpasterza nauczycieli, wykładowcy etyki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej, spowiednika, kierownika duchowego, rekolekcjonisty czy publicysty Radia Plus.

Marek Daczkowski (nauczyciel historii), nazywając o. Józefa legendą i symbolem, publicznie podziękował mu za niezważone ilości dobrych słów, otuchę, pocieszanie w trudzie, doceniane nauczycielskiej i wychowawczej roli, za wskazywanie ich powinności, za podnoszenie ich w chwilach zwątpienia i niepewności, za troskę o podopiecznych, za rozumienie rozmaitych ludzkich losów, ciężkich sytuacji życiowych, ich wzlotów i upadków, za niezłomną wiarę w dobroć człowieka.

Uczeń Marceli Durasiewicz w imieniu koleżanek i kolegów dziękował o. Józefowi za trud włożony w ich edukację i wychowanie. „Ojcze Józefie, dziękujemy za bycie prawdziwym ojcem szkoły i internatu” - spointował.

O. Józef Szańca podziękował wszystkim swoim dotychczasowym współpracownikom i przełożonym prowincjalnym. Wyraził radość, że Bóg pozwolił mu przez rok pracować z bł. Zbigniewem Strzałkowskim. „Cały czas odczuwam Jego opiekę” - przekonywał. Powiedział, że też miał szczęście poznać drugiego błogosławionego męczennika, absolwenta szkoły, o. Michała Tomaszka tuż przed jego wyjazdem na misje.

Prowincjał o. Marian Gołąb zebranym w świątyni uczniom, nauczycielom i rodzicom przedstawił nowego dyrektora szkół franciszkańskich, o. Andrzeja Łanieckiego, życząc mu dużo siły i mądrości w ich prowadzeniu, aby dalej się one rozwijały dla dobra tych wszystkich, którzy w nich się uczą.

Nowy dyrektor przedstawił z kolei swoich zastępców - o. Piotra Chmielowskiego (katecheta) i Annę Jaworską (matematyk).

W szkołach franciszkańskich w Legnicy naukę w tym roku rozpoczęło w sumie 411 uczniów - 210 w Szkole Podstawowej i 201 w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Franciszka.

Inauguracja nowego roku szkolnego 2020/2021 rozpoczęła się mszą św. Wikariusz prowincji, o. Mariusz Kozioł w okolicznościowym kazaniu mówił o mocy i znaczeniu słowa w życiu człowieka. O słowie, które przekazuje nam Bóg; które pochodzi od nauczycieli i z lektury książek, i które kierujemy do siebie nawzajem. Franciszkanin życzył wszystkim, aby dany im czas, bez względu na okoliczności, mądrze wykorzystali.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij