Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Lo Spagnoletto i jego „Święte Franciszki”

02.09.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

2 września 1652 r. zmarł w Neapolu Lo Spagnoletto, czyli Jusepe de Ribera, hiszpański malarz i grafik okresu baroku. Dziś przypominamy jego trzy obrazy ze św. Franciszkiem.

Był synem szewca. Niewiele wiadomo o jego młodości spędzonej w Walencji. Naukę malarstwa rozpoczął w wieku około 12 lat. Na początku XVII w. opuścił Hiszpanię i udał się do Włoch. Pewny jest jego pobyt w Parmie i Bolonii w roku 1611. W latach 1613-1616 przebywał w Rzymie po czym przeniósł się do Neapolu.

Jako nadworny malarz księcia Osuna miał zapewnione wysokie dochody. Swoje obrazy sygnował „Valenciano” lub „Jusepe de Ribera lo spagnolo”. Z powodu niskiego wzrostu Włosi nazywali go Lo Spagnoletto (Maleńki Hiszpan).

W roku 1626 udał się do Rzymu, gdzie z rąk papieża Urbana VIII odebrał w Bazylice św. Piotra Krzyż Orderu Rycerzy Chrystusowych. Został też przyjęty do Akademii św. Łukasza. Stawał się coraz bardziej sławny. W 1637 r. opat kartuzji San Marino złożył u niego duże zamówienie na wystrój kościoła. Pracy tej poświęcił ostatnie lata życia.

Malował sceny religijne, mitologiczne i rodzajowe, głównie starców o wychudzonych ciałach, świętych męczenników – ujętych w gwałtownych ruchach, o twarzach noszących znamiona przerażenia lub spokojnie oczekujących na męczeństwo. Dziś przedstawiamy jego trzy obrazy ze św. Franciszkiem z Asyżu.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij