Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Lubomierz. Pilnować papieskich szlaków

30.07.2015

Spod klasztoru franciszkańskiego w Lubomierzu rozchodzą się „papieskie” szlaki turystyczne, wytyczone w najpiękniejszych zakątkach Beskidu Wyspowego i Gorców. Jeden z nich prowadzi z Przełęczy Przysłop na Turbacz. Idąc nim, po drodze mija się szałas, zwany Papieżówką.

„Ilekroć mam możliwość udać się w góry i podziwiać wiejskie krajobrazy, dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata. Dziękuję Mu za Jego własne piękno, którego wszechświat jest jakby odblaskiem zdolnym zachwycić wrażliwe umysły i pobudzić je do uwielbienia Bożej wielkości” - powiedział Jan Paweł II.

Ojciec Święty Jan Paweł II jeszcze jako wikary, potem jako biskup krakowski, był blisko związany z Beskidem Wyspowym, Gorcami oraz Turbaczem, najwyższym szczytem w tych górach (1310 m n.p.m.). Tutaj przyjeżdżał na wypoczynek, nabierał sił do pracy. To właśnie o tych górach Jan Paweł II powiedział 8 czerwca 1979 roku pamiętne słowa: „Pilnujcie mi tych szlaków”. Były one skierowane do GOPR-owców, którzy w Nowym Targu wręczyli mu klucze do „Papieskiej Bacówki”, czyli do kapliczki zbudowanej na Turbaczu.

Wielokrotnie ks. Karol Wojtyła, samotnie oraz z młodzieżą, latem i zimą, przebywał w Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Przyjeżdżał w te góry na wypoczynek rokrocznie w latach 1953-1957, a później w 1963, 1970, 1971, 1973, po raz ostatni w 1976 roku. W listopadzie 1996 roku, wspominając swoje górskie wędrówki, Papież powiedział z rozrzewnieniem: „Gorce, moje kochane Gorce...” Jan Paweł II, w swoim stylu przekomarzając się z młodzieżą, 7 czerwca 1997 roku w Ludźmierzu zawołał: „Chodź na Turbacz! Widać go stąd!”

Miejscem szczególnie związanym z Janem Pawłem II jest tzw. Papieżówka, znajdująca się nieopodal franciszkańskiego klasztoru w Lubomierzu, na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego. Jest to drewniany szałas drwali, znajdujący się w dolinie rzeki Kamienicy Gorczańskiej. W lipcu 1970 r. przez dwa tygodnie kard. Karol Wojtyła przebywał tu, przygotowując się do Kongresu Eucharystycznego w Stanach Zjednoczonych.

Fundacja Szlaki Papieskie, zrzeszająca entuzjastów turystyki i ludzi zafascynowanych życiem i działalnością Karola Wojtyły, wytyczyła szlaki turystyczne, związane z osobą Jana Pawła II. Jednym z nich jest „Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym”, otwarty w 2003 roku. Fundacja ta na zakończenie sezonu turystycznego organizuje uroczystą mszę św. przy Szałasowym Ołtarzu na Hali Turbacz, w miejscu, gdzie w czerwcu 1953 roku mszę św. dla grupy studentów sprawował ks. Karol Wojtyła.

18 września 2005 r., już po przejściu Jana Pawła II do Domu Ojca, Mszę św. na zakończenie sezonu turystycznego sprawował ks. prof. Tadeusza Styczeń. On także dokonał poświęcenia krzyża oraz kamienia węgielnego pod stacje drogi krzyżowej. Dzień wcześniej, 17 września, krakowski teatr „Hagiograf” im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w schronisku na Turbaczu przedstawił sztukę pt. „Nie lękajcie się”.

wp/red.
foto: ASF/wp/sure

oficjalny portal internetowy Fundacji Szlaki PapieskieTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij