Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Ludzie. Zmarł o. Lanfranco Serrini.

12.03.2015

11 marca 2015 r. w Osimo we Włoszech powrócił do Domu Ojca o. Lanfranco Serrini, były generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów), zasłużony dla odrodzenia się prowincji środkowej i wschodniej Europy po latach komunistycznego totalitaryzmu. Charyzmatyczny animator Zakonu i niestrudzony promotor misji franciszkańskich, to właśnie on nadał w głównej mierze polskim prowincjom franciszkańskim ten rozmach misyjny, którego owoce są dzisiaj widoczne.

O. Lanfranco Serrini urodził się w Osimo w prowincji Ankony 4 kwietnia 1924 r. Złożył profesję czasową, 4 października 1945 r., a profesję wieczystą 4 października 1948 r. Przyjął święcenia kapłańskie 8 lipca 1950 r.

Był Ministrem generalnym Zakonu franciszkańskiego od 5 lipca 1983 r. do 3 czerwca 1995 r.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 13 marca 2015 r. o godz. 15.30 w sanktuarium w Osimo.

O znaczeniu postaci o. Lanfranco dla całego franciszkańskiego Zakonu, a w szczególności dla polskich prowincji franciszkańskich, mówią słowa kondolencji krakowskiego prowincjała o. Jarosława Zachariasza, które przytaczamy poniżej:

 

Najprzewielebniejszy Ojciec Minister Generalny

O. Marco Tasca OFMConv

Piazza Santi Apostoli, 51

00-187 Roma – Italia

 

Przewielebny Ojciec Prowincjał

O. Giancarlo Corsini OFMConv

Via Scale S. Francesco, 8

60121 Ancona, ITALIA

 

Najprzewielebniejszy Ojcze Generale

Przewielebny Ojcze Prowincjale,

 

Z głębokim smutkiem, który rozjaśnia jednak wiara w zwycięstwo naszego Pana nad śmiercią, przyjęliśmy wiadomość o tym, że o. Lanfranco Serrini odszedł do domu Ojca. Niech Bóg przyjmie go do swojej chwały i sam będzie nagroda za jego konsekrowane życie.

Wielu naszych braci dobrze pamięta osobę o. Lanfranco Serriniego, jego skromność, życzliwość oraz zainteresowanie życiem krakowskiej Prowincji w czasach, kiedy był Generałem Zakonu. Z wdzięcznością i wzruszeniem wspominamy jego zaangażowanie w proces odradzania się Zakonu w krajach byłego bloku wschodniego i pamiętamy, jak z prawdziwie franciszkańską pasją opisywał w swoich relacjach podróże po w naszych braterskich wspólnotach. To właśnie dzięki jego regularnym sprawozdaniom z pielgrzymowania po franciszkańskim świecie „Fraternus Nuntius” był wśród braci w Polsce cenną, oczekiwaną i rozczytywaną lekturą. Podziwialiśmy jego pasję umiłowania naszej franciszkańskiej Rodziny i radość z życia we wspólnocie Braci Mniejszych Konwentualnych. Wielu z nas tej właśnie pasji zawdzięcza swoje osobiste przywiązanie do Zakonu i dziękuje Bogu za dar takiego Ministra generalnego, jakim był o. Lanfranco Serrini.

Jego odejście nastąpiło w czasie, kiedy Kościół w osobie papieża Franciszka uznał, że nadszedł czas wyniesienia na ołtarze naszych Braci Męczenników z Pariacoto. To właśnie o. Lanfranco jako Generał Zakonu powierzył naszej Prowincji zadanie otwarcia misji w Peru oraz żywo interesował się jej początkami. Wtedy też, po męczeńskiej śmierci naszych Współbraci, wystosował list do braci całego Zakonu. W liście skierowanym do ówczesnego Prowincjała napisał: „Jestem pewien, że cała Prowincja nabierze mocy również z tej sytuacji dramatycznej, aby pokochać coraz więcej misję w Peru. Pan ma dziwne sposoby, aby nas doświadczyć i aby nam pokazać swoje pragnienia. Najdroższy Ojcze Prowincjale, idźmy do przodu ze spokojem i odwagą. Męczennicy są fundamentem dla życia Kościoła i również dla misji. Starajmy się być godnymi ich ofiary”. Tych słów nie sposób zapomnieć!

Proszę przyjąć zapewnienie o mojej oraz moich współbraci pamięci w modlitwie, aby Bóg w swoim wielkim miłosierdziu dołączył go do wspólnoty z pierwszymi polskimi misjonarzami-męczennikami. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

fr. Jarosław Zachariasz OFMConv

Prowincjał

Kraków, 13 marca 2015Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij