Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Ludzka historia Boga

18.12.2016 Andrzej Zając

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wiążą się z genealogią Jezusa. Czytanie imion przodków od Abrahama przez Dawida aż po Józefa wymaga uważności, by któregoś z nich nie przekręcić, bo brzmią dość egzotycznie. Takiej uważności wymaga też codzienne życie, by nie pokręcić w nim niczego, co na pozór wyglądać może zbyt powszednio czy nudno.

Po co czytać ten rodowód? Może po to, by zdać sobie sprawę, że przychodzący Bóg ma swoją ludzką historię i w każdą ludzką historię chce wkraczać. Nic nie dzieje się przypadkowo: ktoś spotyka kogoś, ktoś się rodzi, ktoś umiera, a życie toczy się dalej. Każde wydarzenie ma swoje środowisko, swoje przyczyny i rodzi konkretne konsekwencje. Tak też to, co wydarzy się w ostatnich dniach przygotowań, a tym bardziej w same święta, zrodzi swoje owoce. Oby szczęśliwe!

Trzeba więc wielkiej uważności, wrażliwości i czujności, by nie zniweczyć niczego z tego, co Bóg zamierzył. By nie przegapić szansy na spotkanie otwierające oczy, na utęsknione pojednanie, na święto, które będzie trwać dłużej niż wskazuje kalendarz. Święto bowiem jest zawsze, kiedy człowiek pozwala wejść Bogu w swoją historię. Wtedy właśnie zwykły, powszedni, zdawać się mogło nudny los człowieka, staje się nową, odrodzoną, prawdziwie Bożą historią.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij