Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Lwów. Kim są zakonnicy i zakonnice?

06.03.2015

Franciszkanin Paweł Odój przedstawił świadectwo swojego powołania podczas konferencji „Kim jest osoba konsekrowana”, która odbyła się w sobotę 28 lutego w Kurii arcybiskupiej we Lwowie. W trakcie spotkania, którego organizatorem było  Centrum św. Dominika, pięciu kapłanów z różnych zgromadzeń zakonnych Lwowa – o. Paweł Tomys OMI (Oblat Maryi Niepokalanej), o. Paweł Odój OFMConv (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych), o. Jakub Gonczar OP (Zakon Kaznodziejski), o. Eugeniusz Cymbaluk SAC (Stoważyszenie Apostolstwa Katolickiego) i o. Michał Stanczyszyn SI (Towarzystwo Jezusowe), opowiedziało o historię swojego powołania do życia zakonnego. Świadectw zakonników wysłuchało około 100 osób.

Każdy z zaproszonych gości przedstawił świadectwo ze swojego życia i powołania. Wszyscy kapłani wychowali się w katolickich rodzinach i od dzieciństwa widzieli w rodzinie dobry przykład życia religijnego.

O. Paweł Odój opowiedział o swojej rodzinie. W domu było pięcioro dzieci, po narodzeniu każdego dziecka rodzice w modlitwie oddawali je Bogu. Jego rodzice pragnęli, aby któreś dzieci oddało się na służbę Bogu i tak się stało. Z pięciorga dzieci dwóch synów jest zakonnikami – franciszkanami. Decyzję o wstąpieniu do Zakonu franciszkanów o. Paweł podjął po przeczytaniu czasopisma Rycerz Niepokalanej. Na jednej ze stron zobaczył adres i telefon, od razu zadzwonił i poprosił o przyjęcie.

O. Jakub Goncarz mówił, że od dzieciństwa chodził z rodzicami do kościoła, oraz że w jego rodzinie codziennie razem modlono się dziesiątkiem różańca. W dzieciństwie był ministrantem i służył przy ołtarzu. Przykładem dla niego był brat babci – kapucyn. Powołanie przyszło do niego bardzo konkretnie, do dzisiaj pamięta datę kiedy zdecydował, że będzie dominikaninem. Po tej decyzji przyszedł pokój i pewność.

Dla o. Michała, jezuity, przykładem życia chrześcijańskiego były mama, babcia i pewien kapłan. Więcej wierzących ludzi wcześniej nie spotkał bo żył w Związku Radzieckim i chodził do rosyjskiej szkoły. Decyzję o wstąpieniu do jezuitów podjął po przeżyciu rekolekcji ignacjańskich.

O. Eugeniusz wspominał, że mimo iż jego rodzina było wierząca to do kościoła chodzili tylko na święta. Dzięki babci zachwycił się muzyką organową i zaczął w każdą niedzielę chodzić na Msze Świętą. Z czasem został ministrantem, brał udział w rekolekcjach i wyjeżdżał na akcje organizowane w jego parafii.

Głos powołania o. Paweł Tomys usłyszał podczas Mszy Świętej w niedzielę Dobrego pasterza gdy proboszcz podczas kazania powiedział: Może ciebie Pan woła abyś został pasterzem w jego owczarni.

Na koniec bracia kapłani opowiedzieli o swoich Zakonach i ich założycielach i charyzmatach, czyli zadaniach i misji realizowanych w Kościele przez ich zakon.

Po tych świadectwach uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań prelegentom. Pytania były różne. Ktoś zapytał jak dzisiaj, w kontekście obecnej sytuacji Ukrainy, rozumieć słowa Jezusa aby nastawić drugi policzek. Ktoś inny zapytał jak przyprowadzić młodzież do Boga. Jeszcze inni pytali o autorytet osób duchownych, dlaczego dziś wielu nie szanuje osób poświęconych Bogu, czy coś robicie aby odzyskać autorytet, jak przeżywacie momenty kryzysu i wątpliwości życiowe itp. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem i modlitwą za osoby konsekrowane.

Następne spotkanie, tym razem z siostrami zakonnymi, zostanie zorganizowane przez Centrum św. Dominika 18 kwietnia 2015 r. о godz. 15.30. w sali konferencyjnej kurii arcybiskupiej we Lwowie.

spTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij