Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Lwówek Śląski

16.04.2015

Historia

LwówekFranciszkanie przybyli do Lwówka Śląskiego przed 1260 r. W 1284 r. klasztor wraz z całą kustodią złotoryjską został przyłączony do prowincji saskiej, w której istniał do 1810 r. czyli do kasaty. Po kasacie kościół zamieniono na muzeum, a w klasztorze umieszczono szkołę. Po II wojnie światowej, zarówno kościół jak i klasztor pozostały w rękach władz państwowych.

Starszy od franciszkańskiego kościoła jest kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP. Został zbudowany jeszcze za czasów księcia Henryka Brodatego. W r. 1281 przekazany został joannitom przez biskupa wrocławskiego Tomasza.

Obecny kształt kościoła ustalił się w XV i XVI w. W latach 1530-1650 był w rękach protestantów. Później ponownie odzyskali go katolicy i aż do kasaty (1810) duszpasterzowali w nim joannici. Po kasacie, aż do 1945 r. duszpasterzami byli kapłani diecezjalni.

Gdy 4 października 1945 r. przybył tu pierwszy polski franciszkanin, o. Eryk Dąbrowski OFMConv, zastał jeszcze dotychczasowego proboszcza niemieckiego, który tu zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

W latach siedemdziesiątych odnowiono malowidła w wnętrzu całego kościoła, oszklono wszystkie okna i wymieniono pokrycie dachu, a wreszcie w latach osiemdziesiątych założono centralne ogrzewanie i położono granitową posadzkę.

W latach osiemdziesiątych parafia odkupiła od władz państwowych ulegający już dewastacji kościół pofranciszkański. Franciszkańska Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zwróciła się najpierw do kurii archidiecezjalnej we Wrocławiu, a później także do diecezjalnej w Legnicy z prośbą o przekazanie kościoła franciszkanom. Na obie prośby otrzymali odpowiedź, że kościół zostanie przekazany, gdy uda się odzyskać klasztor.

W międzyczasie zakonnicy podjęli się renowacji kościoła św. Franciszka. Kolejno odnawiali dach (ukończono w r. 1997), mury, instalację elektryczną. Założono nową posadzkę, ołtarz główny i witraż św. Franciszka w oknie prezbiterium. Urządzono zakrystię i boczną kaplicę.

W nocy rozpoczynającej rok 2000 prowincjał o. Stanisław Strojecki odprawił w tym kościele pierwszą, od 190 lat mszę św.

W marcu 2000 r. biskup legnicki dokonał podziału dotychczasowej parafii lwóweckiej i utworzył nową, przy kościele św. Franciszka. W sierpniu 2003 r. po 193. latach, franciszkanom oddano klasztor - jeden z najstarszych klasztorów franciszkańskich na Dolnym Śląsku.

Klasztor pw. św. Franciszka z Asyżu

ul. Szkolna 3 
59-600 LWÓWEK ŚLĄSKI 
tel. 75 782 56 84 
e-mail: lwowek@franciszkanie.pl 
www.lwowek.franciszkanie.pl

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij