Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Manuel. Mały wojownik Światła

19.03.2019 . kg

Bratni Zew | Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”

Dziewięcioletni Manuel odszedł do nieba w 2010 roku po długiej walce z nowotworem. Wyjątkowym testamentem, jaki po sobie zostawił, jest świadectwo niezwykłej i zażyłej relacji z Jezusem, jego największym przyjacielem. Swoim krótkim życiem pokazał, jak żywa i prosta może być więź z Bogiem i jak bardzo w codzienności można doświadczać Jego obecności. Wiedział, że ma do wypełnienia „misję Światła", by inni mogli poznać i pokochać Jezusa. Wolny od stereotypów i konwenansów korespondował z kapłanami, biskupami, papieżem Benedyktem XVI, traktując ich jak przyjaciół. Przejmujące zdarzenia i słowa Manuela skrzętnie notowała jego matka, współautorka książki „Manuel. Mały wojownik Światła”, której polska premiera będzie miała miejsce 25 marca 2019, w Dzień Świętości Życia. Już dzisiaj zapraszamy do lektury fragmentu!

Jednym z największych pragnień Manuela jest przystępowanie do Komunii świętej przynajmniej raz w tygodniu. Mama prosi przyjaciela Piero, nadzwyczajnego szafarza Eucharystii, aby spełnił jego pragnienie. Kiedy chłopiec dowiaduje się, że Jezus przyjdzie do jego domu, skacze z radości:

– Hurra! Jutro przystąpię do Komunii!

Następnie, ze szczyptą ironii, jak przystało na dobrego wojownika… rzuca Jezusowi swego rodzaju wyzwanie:

– Hej, Jezu, jesteś gotowy, by wejść do mojego serca?

W niedzielę, zgodnie z obietnicą, pojawia się Piero, przynosząc Manuelowi upragniony prezent. W domu wytwarza się klimat jak w kościele. Chłopczyk skupia się w ciszy i prosi o przebaczenie, jakby był zatwardziałym grzesznikiem – on, który jest uosobieniem czystości. Po wysłuchaniu czytania z Ewangelii, o którego wyjaśnienie prosi szafarza, przyjmuje hostię i kładzie się na kanapie, całkowicie odcinając od otoczenia, aby porozmawiać z Jezusem. Komunia święta jest najwspanialszą rzeczą, jakiej może zapragnąć. Pisze o tym w swoim notatniku: Najpiękniejsza w naszej przyjaźni jest chwila, kiedy Go jem. To tak jakby do mojego wnętrza wpadła bomba łaski i błogosławieństwa, która sprawia, że czuję się lepiej i jestem bezpieczny, bo On kocha mnie o wiele bardziej niż ja jestem w stanie kochać Jego.

Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Franciszkanów Bratni Zew: www.bratnizew.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij