Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Marian Kołodziej w Bochum

12.11.2021 Jan Maria Szewek

W obliczu narastającego problemu ideologii neonazistowskiej w niemieckim społeczeństwie, doszło do niecodziennego wydarzenia w mieście Bochum. Na zaproszenie Akademii Ewangelickiego Kościoła miasta Bochum została zorganizowana ekspozycja wybranych obrazów Mariana Kołodzieja. Inicjatorem przedsięwzięcia jest wieloletni aktywista na rzecz walki z antysemityzmem oraz na rzecz pokoju i pojednania między narodami, Jürgen Hoffmann.

Dzięki jego staraniom i inicjatywom udało się przenieść 10 obrazów z wystawy w Harmężach k. Oświęcimia do pomieszczeń odnowionej przed kilkoma laty fabryki w Bochum. Wystawione obrazy zostały umieszczone na aluminiowych płytach, dzięki czemu są one lekkie i łatwe do zainstalowania.

Sesja inauguracyjna odbyła się w niedzielę 7 listopada, a sama instalacja jest dostępna dla zainteresowanych przez dwa tygodnie. Zakończenie odbędzie się w niedzielę 21 listopada.

Dzięki życzliwości i dobrej współpracy z Kościołem Ewangelickim w Bochum, z dr Anją Stuckenberger - pastorką luterańską na czele, udało się uzyskać aluminiową instalację z 10 obrazami Mariana Kołodzieja dla Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Zanim zostaną one przekazane Centrum w Harmężach w dniu 14 czerwca 2022 roku, w rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz, będą one służyć do edukacji młodzieży w szkołach w Bochum i Dortmundzie, skąd już od wielu lat przyjeżdżają grupy szkolne do Harmęż, aby przejść labiryntami Mariana Kołodzieja i wziąć udział w naszym franciszkańskim projekcie polsko-niemieckim „Pamięć-Erinnerung”.

O. Hieronim Jopek OFMConv z BlieskastelTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij