Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Mario, czemuś pobladła?

25.03.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

25 marca obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym roku w Polsce to wyjątkowo trudny czas. Zwiastować oznacza obwieścić, uroczyście oznajmić, podać do publicznej wiadomości. Ostatnio zwiastowano nam różne mało przyjemne wiadomości.

Fra Angelico, Zwiastowanie

 

Czy zastanawiasz się, jak to było wtedy w Nazarecie? Co poczuła młodziutka córka Anny i Joachima, gdy zobaczyła Archanioła Gabriela? W jakim języku do Niej mówił? Czy powitał Ją: Ave Maria czy raczej: Shalom Miriam? Czy nawet przez chwilę nie poczuła lęku?

Dobre Nowiny nie zawsze są łatwe i miłe. Często wymagają bezgranicznego zaufania, wkroczenia na trudna drogę wyrzeczeń, odrzucenia, pogardy. Wymagają też ryzyka, a nie każdy ma do tego odwagę.

Miriam z Nazaretu też na pewno targały wątpliwości. Wszak nie wiedziała, jak zareaguje Józef i jej rodzice. Mówiąc: Fiat narażała się według praw ludzkich na srogie kary, wykluczenie, ból.

Ale czy mogła odrzucić propozycję Archanioła? Pewnie tak. Jednak w zaufaniu pokornie odpowiedziała: Niech mi się stanie według słowa twego (Fiat mihi secundum verbum tuum).

I przez całe swe życie pokornie powtarzała swoje: Niech… - w bardzo trudnych momentach. Syn Boga urodził się w stajni, bo nie było miejsca w żadnej gospodzie w Betlejem. Trzy dni musiała Go szukać, gdy został bez słowa w domu Ojca. Odszedł z rodzinnego domu, a gdy kiedyś przyszła Go zobaczyć, nie wyszedł na spotkanie. Tak, jak zapowiedział starzec Symeon, Jej duszę wielokrotnie przeniknął miecz. Musiała przejść wraz z Jezusem przez Via Dolorosa i powtórzyć swoje Fiat pod krzyżem. Taką drogą wędruje się do nieba z duszą i ciałem.

Chrystus umierając powierzył Jej nas i stała się najlepszą opiekunką i Mamą.

Czy potrafimy, tak jak Ona, spokojnie powiedzieć Fiat w bolesnym czasie kwarantanny? Pisząc ten tekst usłyszałam wiadomość, że na Mszy Świętej może być w najbliższym czasie obecnych tylko 5 osób, nie wolno używać wody święconej, a w Triduum Paschalnym będzie można uczestniczyć tylko wirtualnie. Niech...? Czy może: Nie? Czy pamiętamy, aby w trudnych chwilach poprosić o pomoc Tę, która wszystko rozumie i która najlepiej wie, że Bóg jest Miłością?

Niech mi się stanie, skoro Ty tak chcesz… Ty jesteś Wszechwiedzącym i Wszechmocnym Bogiem i znasz koniec każdej drogi. Tego nas uczy Miriam z Nazaretu w uroczystość Zwiastowania.                  

Ave Maria!

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij