Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Matugga

11.04.2015

Matugga

Matugga to duże miasteczko – wraz z przylegającymi do niej wioskami liczy ponad 20 000 mieszkańców. Położona jest na przedmieściach Kampali – stolicy Ugandy i przewiduje się, że z czasem stanie się jedną z jej dzielnic.

Historia misji w tym miejscu rozpoczyna się oficjalnie 3 stycznia 2010 roku, kiedy biskup otworzył i przekazał franciszkanom parafię. Na początku nosiła ona imię św. Pawła - patron został ogłoszony jeszcze przed oficjalnym otwarciem, obecnie jednak jej patronem jest św. Franciszek z Asyżu.

Początkowo franciszkanie mieszkali w jednym z domów, w którym parafianie udzielili im dachu nad głową. Pracę w Matugga rozpoczynali o. Marian Gołąb i o. Szymon Majcherczyk, później dołączył do nich o. Wojciech Ulman, a w 2010 roku o. Adam Klag. Na początku maja 2010 roku rozpoczęto budowę szkoły podstawowej i klasztoru. Obie budowy prowadzone były niemal równocześnie, ale wcześniej wykończony został klasztor. Bracia przeprowadzili się do nowego klasztoru 6 grudnia 2011 roku. Na Wielkanoc 2012 r. został prawie całkowicie wykończony budynek szkoły. Obecnie msze święte i nabożeństwa odbywają się w szkolnej kaplicy.

4 marca 2013 roku rozpoczęto budowę kościoła parafialnego. Bracia z Matugga zbierają obecnie środki na realizację tego celu. Na terenie parafii znajduje się siedem kaplic dojazdowych znajdujących się w promieniu 15 km od kościoła parafialnego.

Praca w parafii Matugga polega głównie na działalności duszpasterskiej. Wierni są bardzo zaangażowani w życie parafii oraz w działające przy niej grupy takie jak Odnowa Charyzmatyczna w Duchu Świętym, Legion Maryi, grupa charytatywna, chóry, ministranci. Istnieją też różne departamenty - grupy zrzeszające specjalistów udzielających porad, np. rozstrzygający problemy związane z ziemią „Land Community”. Rada parafialna liczy ponad sto osób. Parafia w Matugga bardzo szybko się rozrasta. Społeczeństwo w Ugandzie jest jednym z najmłodszych społeczeństw świata. W parafii rocznie chrzczonych jest 200 – 300 dzieci.

Conventual Franciscan Friars
Matugga 

P.O. Box 11603 Kampala, UGANDA

tel: (+256) 783 472 207

email: greyfriarsuganda@gmail.com
www.greyfriars.ug/Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij