Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Michał Dereń (l. 85) z Pieńska uhonorowany Nagrodą Prowincji

13.01.2020 . kg

Prowincja Kraków | Kuria Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię

Michał Dereń (l. 85) z Pieńska otrzymał Nagrodę Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) i został wpisany do Księgi Przyjaciół i Dobroczyńców Prowincji. Statuetkę św. Franciszka z Asyżu laureatowi wręczył krakowski prowincjał o. Marian Gołąb 12 stycznia 2020 r., w Święto Chrztu Pańskiego.

Uchwałę o przyznaniu symbolicznej nagrody dla Michała Derenia podjęła Rada Prowincji na wniosek wspólnoty braci z klasztoru w Pieńsku w dowód uznania za ofiarne jego zaangażowanie jako zakrystiana w kościele św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku.

„Dziękujemy Panu Michałowi za życzliwość, gotowość do pomocy, dobrze wykonaną pracę. Wdzięczni jesteśmy za świadectwo codziennego życia modlitwą oraz służebną postawę i dyspozycyjność. Jako franciszkanie wyrażamy wdzięczność Panu Michałowi za wszelkie dobro, z którego mogli korzystać nasi bracia i parafianie” – czytamy w uzasadnieniu.

„Uhonorowanie Pana Michała Derenia Nagrodą Prowincji z całą pewnością będzie promocją postawy służebnej, dyspozycyjności na każde wezwanie, ofiarnie wykonywanej pracy w poczuciu pracy przede wszystkim na chwałę Pana Boga w duchu św. Franciszka z Asyżu, którego Pan Michał naśladuje jako brat we Franciszkańskim Zakonie Świeckich” – zgodnie podkreślają mieszkańcy pieńskiego konwentu.

„W czasie mojej prawie czteroletniej posługi proboszcza obserwowałem jego troskę o naszą świątynię daleko wykraczającą ponad wyznaczone obowiązki zakrystiana. Przy braku ministrantów sam zajmował ich miejsce przy ołtarzu. Zastępował lektorów. Z własnej inicjatywy regularnie brał na siebie prace porządkowe wokół świątyni. Zachowywał sąsiedzką czujność, natychmiast reagując na niepokojące zdarzenia” – wylicza o. Marek Daukszewicz.

Przełożony parafii docenia też uczciwość, hojność, pokorę i bardzo głęboką pobożność byłego zakrystiana, który obowiązki przy kościele franciszkanów objął w wieku 59 lat, po zakończeniu pracy w szkodliwych warunkach w pieńskiej hucie, w pierwszym dniu po przejściu na emeryturę.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij