Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Międzynarodowa Konferencja z działaniami operacyjnymi

23.09.2019 Jan Maria Szewek

19 września 2019 r. w Klasztorze św. Franciszka z Asyżu w Krakowie odbyła się szczególna akcja – gaszenie pożaru, ewakuacja ludności i cennych sprzętów i stabilizacja ścian, które utraciły swoją konstrukcyjną stabilność. Na szczęście były to tylko ćwiczenia taktyczno-bojowe.

Przed sygnałem alarmowym informującym o zagrożeniu pożarowym w klasztorze i rozpoczęciem ewakuacji obecnych została przeprowadzona pierwsza część konferencji, podczas której o. Łukasz Brachaczek po przywitaniu obecnych przedstawił historię dotyczącą zagrożeń dla klasztoru szczególnie na kanwie pożaru z 1850 r.

Następnie młodszy brygadier PSP Tomasz Janecki przedstawił obecne możliwości zabezpieczenia obiektów sakralnych na kanwie klasztoru Franciszkanów w Krakowie. Wezwani do ewakuacji uczestnicy konferencji zostali wyprowadzeni na plac przed bazylikę i obserwowali działania gaśnicze w klasztorze, ewakuacyjne w bazylice na specjalnie przygotowanym telebimie. Działania te prowadzone były przez Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą 1, Jednostkę ratowniczo – Gaśniczą 2 w Krakowie i Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu.

Została przedstawiona również najnowocześniejsza metoda stabilizacji uszkodzonych bądź grożących zawaleniem murów. Podczas całej akcji można było zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem ratowniczym, jakim posługują się strażacy nie tylko do gaszenia pożarów, ale również do ewakuacji poszkodowanych i zabezpieczenia w specjalnych prototypowych kontenerach cennego zabytkowego mienia.

Po zakończonych działaniach operacyjnych uczestnicy konferencji powrócili do sali bł. Jakuba i prowadzili dalsze obrady oparte przede wszystkim na przeprowadzonych działaniach operacyjnych. Dopołudniowa sesja obrad zakończyła się podaniem wyśmienitej grochówki przygotowanej przez kuchnię Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Dalsze obrady odbywały się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, na które udali się uczestnicy konferencji. Wszelkie działania i obrady były częścią Międzynarodowej Konferencji „Ochrona Dóbr Kultury na wypadek szczególnych zagrożeń – nowoczesne technologie w ochronie dziedzictwa”, która odbywała się w dniach 18-20 września 2019 roku w Krakowie.

Konferencję zorganizowała, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie I Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Obrony Narodowej, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Komitetem Błękitnej Tarczy, Małopolskim Oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Klasztorem Franciszkanów w Krakowie.

„Wspólnota Klasztoru św. Franciszka w Krakowie szczególne dziękuje Panom Komendantom SA PSP w Krakowie st. kpt. mgr inż. Markowi Chwalba, mł. bryg. mgr inż. Marcinowi Szewerniak, oraz st. bryg. dr inż. Robertowi Wolańskiemu, bryg. Tomaszowi Janeckiemu, bryg. Adamowi Raudnitz za wszelką okazaną życzliwość i współpracę w zabezpieczeniu tak cennego zabytku, jakim jest zespół budynków Klasztoru Franciszkanów w Krakowie” – powiedział nam o. Łukasz Brachczek.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij