Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Międzynarodowy konkurs organistowski w Blieskastel - zaproszenie dla młodych talentów

20.01.2022 Jan Maria Szewek

Po raz pierwszy w historii miasta i parafii św. Franciszka z Asyżu w Blieskastel w Niemczech w dniach 12-14 sierpnia 2022 roku odbędzie się międzynarodowy konkurs organistowski, organizowany przez franciszkanów we współpracy z fundacją Feith. Do konkursu zaproszeni są młodzi organiści z Francji, Belgii, Luksemburga, Niemiec i Polski.

Po pomyślnych kwalifikacjach do ścisłego konkursu dostanie się 12 osób, które poprzez swoje umiejętności walczyć będą o finał. Ufundowane nagrody za pierwsze miejsce to 6000 €, drugie miejsce nagrodzone będzie 3000 €, a trzecie 1500 €.

W międzynarodowym jury zasiądą osoby związane ze światem muzyki organowej: przewodnicząca Claudia Rode, prof. Dr. Jörg Abbing (Saarbrücken), Christian von Blohn (St. Ingbert), Jean-Baptiste Monnot (Rouen Francja) oraz Isabelle Demers (Waco USA), a miejscem zmagań młodych organistów będzie kościół św. Filipa i św. Anny (Schlosskirche) w Blieskastel, którego organy zostały w roku 2018 wyremontowane przez renomowaną firmę Klais z Bonn. Dzięki temu remontowi organy te zyskały na znaczeniu i są pożądanym wśród organistów instrumentem w regionie. 

Mając świadomość jak ważnym instrumentem w Kościele są organy chcemy dzięki temu konkursowi wspierać młodych, utalentowanych organistów. Sam udział w konkursie jest już swego rodzaju uznaniem i wielkim wyzwaniem. Dlatego chcemy zaprosić do udziału w konkursie wszystkich organistów, którzy nie skończyli jeszcze 28 lat.

Zgłoszenie odbywa się poprzez wypełnienie formularza i przesłanie nagrania wideo, na którym ma być wykonany jeden z trisonat BWV 525-530 Bacha. Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 31 marca 2022 roku.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu można uzyskać na stronie internetowej: www.feith-orgelwettbewerb.org albo pisząc na bliestautv@gmail.com.

o. Hieronim Jopek OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij