Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Mikołaj IV - franciszkański papież misji

15.02.2021 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

15 lutego 1288 r. na papieża został wybrany franciszkanin – o. Girolamo Masci. Wyboru konklawe nie przyjął, jednak kardynałowie odrzucając jego odmowę, wybrali go na głowę Kościoła ponownie. Kim był ten interesujący franciszkanin jako o. Girolamo? I czym zasłużył się dla Kościoła już jako Mikołaj IV? Zapraszamy do lektury.

Girolamo Masci urodził się w roku 1227 w Lisciano w rodzinie urzędniczej. Jako młodzieniec wstąpił do franciszkanów. W roku 1272 pełnił funkcję legata papieskiego w Grecji. Udał się tam, aby zaprosić delegację lokalnego Kościoła prawosławnego do wzięcia udziału w Soborze lyońskim II. W roku 1274 zastąpił Bonawenturę z Bagnoregio na stanowisku ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych. W roku 1278 został mianowany przez papieża Mikołaja III kardynałem.

Jako kardynał brał udział w długim, bo trwającym jedenaście miesięcy konklawe. W czasie jego trwania kilku kardynałów zmarło, a kilku innych podupadło na zdrowiu. O. Girolamo został wybrany na papieża 15 lutego 1288 r., jednak odmówił przyjęcia godności. Kardynałowie odrzucili jego odmowę i wybrali go ponownie na Stolicę Piotrową 22 lutego.

Jako papież musiał być zręcznym politykiem. M.in. koronował Karola Kulawego, syna Karola I Andegaweńskiego na króla Sycylii i Jerozolimy (warunkiem koronacji było uznanie przez Karola zwierzchnictwa papieskiego), zawarł traktat z Alfonsem III Liberalnym i Filipem IV Pięknym, dotyczący odebrania Sycylii z rąk Jakuba II Sprawiedliwego oraz konkordat z portugalskim królem Dionizym I.

Pod koniec lat osiemdziesiątych dla papiestwa otworzyła się podwójna perspektywa – możliwość znalezienia sojusznika w walce z muzułmanami, oraz możliwość założenia wspólnot chrześcijańskich w łączności z Rzymem na Wschodzie. Do papieża przybyło poselstwo z Ilchanatu perskiego, któremu przewodniczył duchowny nestoriański Bar Sauma. Przekazał on Mikołajowi IV informacje o życiu chrześcijan w Azji, a szczególnie wśród Mongołów i na terytorium dzisiejszych Chin.

Więcej na stronie internetowej Instytutu Studiów Franciszkańskich. Zapraszamy!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij