Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Mistyka chwili

02.03.2021 . kg

Bratni Zew | Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”

„Mistyka chwili. Czas i obietnica” to bardzo dobra lektura nie tylko na Wielki Post. Już sam tytuł książki kard. José Tolentino Mendonça zachęca i intryguje.

Mistyka chrześcijańska jest duchową drogą człowieka, która poprzez wiarę prowadzi do spotkania z Bogiem w życiu doczesnym. Święci mistycy, żyjąc w świecie realnym, przenosili się też w pozaziemską rzeczywistość. Rozmawiali  z Bogiem, Maryją i świętymi, mieli bliski kontakt z aniołami, poprzez stygmaty jednoczyli się w cierpieniu z Chrystusem. Mogli pojawiać się w kilku miejscach jednocześnie i uzyskiwać pomoc dla innych poprzez głębię swojej modlitwy.

Mistycyzm jest często utożsamiany z  życiem wewnętrznym. Istnieje przekonanie, że Boga należy poszukiwać w głębi własnej duszy, odcinając się – albo przynajmniej próbując się odciąć – od świata zmysłów. Kard. Mendonça polemizuje niejako z tą tezą, przekonując, iż równie ważne w kontakcie z Bogiem jest nasze ciało, nazywane przez niego językiem ojczystym Boga. Poprzez kontakt ze zmysłami: wzrokiem, słuchem, dotykiem, węchem i smakiem, również możemy się do Niego zbliżyć. „Trzeba się oddać życiu takim, jakie jest” – stwierdza.

Zapach Boga

Skoro Bóg nas stworzył i  powołał do życia na ziemi, to na pewno tu z nami jest.  Tylko czy my – zabiegani, żyjący w pośpiechu, zapatrzeni w siebie lub  w innych – jesteśmy w stanie dostrzec Jego obecność, poczuć Jego zapach? Czy w kakofonii dźwięków możemy usłyszeć Jego głos?

Skoro bliską, kochaną osobę poznajemy po zapachu – czy umiemy poczuć  aromat Boga? Św. Bonawentura wspominał w jednym z traktatów o wonnych  śladach Chrystusa.

Mistyka zmysłów czyli chwili, w odróżnieniu od mistyki duszy, uznaje zmysły za ścieżkę prowadzącą na spotkanie z Bogiem. Uczy, aby świadomie doświadczać rzeczywistości, reagować na wysyłane przez nasze ciało bodźce i usłyszeć – w zgiełku życia, w bardzo trudnych chwilach – bijące serce Boga.

Autor książki przypomina, że ponowne nawrócenie trapisty, Thomasa Mertona  nie nastąpiło w ciszy eremu, lecz w centrum dzielnicy handlowej w Louiseville, zaś Etta Hillesum doświadczyła w obozie koncentracyjnym bliskości  czuwających nad nią opiekuńczych ramion Boga.

Słuchaj, Izraelu!

Powinniśmy zatem otworzyć oczy i wsłuchać się w głosy świata. Najważniejsze przykazanie judaizmu opiera się na słuchaniu – Szema Jisrael! (Słuchaj, Izraelu!).  Pismo Święte też podkreśla, że kto ma uszy, niechaj słucha. Trzeba też poznawać smaki życia: jego słodycz i gorycz.

Dajcie czasowi czas

Do  poznania świata poprzez zmysły bardzo potrzebny jest czas. W pośpiechu codzienności wielu rzeczy nie zauważamy, tracimy kontakt z bliskimi, przestajemy czuć smaki i zapachy. I coraz trudniej nam usłyszeć ciszę – również we własnym sercu. Nie słyszymy też własnych próśb, które kierują do nas dusza i ciało.

Lustereczko, powiedz przecie

Zapraszam zatem czytelników na fascynującą duchową wędrówkę. W baśniach wędrówka jest zawsze lekcją życia i prowadzi do pozytywnych przemian. Nieraz bywa jedynym rozwiązaniem problemów. Nikt nie obiecuje, że będzie łatwo. Piękne rzeczy niejednokrotnie rodziły się w cierpieniu. A. de Saint-Exupéry  napisał „Małego Księcia” w nowojorskim szpitalu, gdzie przechodził rekonwalescencję. Jego powieść nie jest nawet kojarzona z II wojną światową, choć dla pisarza była formą terapii. Warto też sprawdzić, czy stojąc przed lustrem, nie powtarzamy pytania złej macochy z baśni o królewnie Śnieżce: Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie? I jaka będzie nasza reakcja, gdy zwierciadło odpowie: Piękna jesteś królowo, jak gwiazda na niebie, ale Śnieżka piękniejsza od ciebie?

Książka kard. Mendonçy uczy budować uważność i spoglądać na wszystko ponownie po raz pierwszy.

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij