Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Modlitwa Jezusowa

19.03.2020 . kg

Bratni Zew | Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”

Jesteśmy świadkami wydarzeń, które nie miały miejsca we współczesnej historii Kościoła. Świat poczuł lęk przed groźnym wirusem. Zamknięto nie tylko szkoły i sklepy, ale też świątynie, odwołano liczne nabożeństwa, wprowadzono szokujące dla wielu zmiany. Niektórzy zaczęli czuć obawę przed Ciałem Chrystusa lub rękami kapłana. Żyjemy otoczeni zalewem informacji, paniką, chaosem. Wróciły marzenia o ciszy, normalności. Ale gdzie można teraz znaleźć ciszę? Przede wszystkim powinna zamieszkać w naszym sercu. Jak osiągnąć taki stan? Od dawna znane jest remedium. Już ojcowie pustyni i mnisi z góry Athos odkryli wielką moc i pokój zawarte w modlitwie Jezusowej.

Traktat o modlitwie Jezusowejo. Jerzego Szyrana OFMConv opublikowany przez franciszkańskie wydawnictwo Bratni Zew to książka naprawdę bardzo potrzebna w tym trudnym i momentami groźnym świecie, który nie lubi – wręcz nie toleruje – ciszy.

Otacza nas kakofonia dźwięków. Archaiczne silentium sacrum, które rozdziela milczenie na zwykle i ścisłe, stało się reliktem przeszłości. Jest symbolem wyłączenia, wyobcowania, nieistnienia. A wszak milczenie to cisza kochającej duszy, która jest odpowiedzią na miłość Boga. Poprzez modlitwę serca prowadzi do Jego nieustannej adoracji.

Książka zaprasza czytelnika we wspaniałą podróż do wnętrza duszy. Ukazuje historię modlitwy Jezusowej i formy jej medytacji. Wielokrotne powtarzanie „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem” wycisza, uzdrawia i przemienia każdego praktykującego tę formę modlitwy. Każde jej słowo ma moc i głęboki sens. Autor zachęca, aby wzorem ojców pustyni czy mnichów z Athosu odmawiać ją na czotkach. Czotka to sznur modlitewny składający się zazwyczaj ze 100, 30 lub 33 węzełków do odliczania odmawianych formuł, Symbolika czotek jest bardzo bogata, zaś ich kolory są barwami występującymi w ikonach. Warto przypomnieć więc, że złoty to nie kolor, lecz światło, blask symbolizujący niebo. Srebrny przypomina królestwo Boże. Kolor fioletowy oznacza pokutę, zielony młodość ducha, niebieski życie duchowe, brązowy ascezę.  Wzorem życia duchowego powinna być dla każdego odmawiającego modlitwę Jezusową Maryja, która była posłuszna Bogu i słuchała Jego słowa. To właśnie Ona jest nauczycielką prawdziwej pobożności, której uczy ta modlitwa. 

Autor podkreśla, że modlitwa Jezusowa jest w swojej strukturze początkiem modlitwy różańcowej i koronki do Bożego Miłosierdzia.  Jest wołaniem do Boga o miłosierdzie, tak bardzo nam dziś potrzebne. 

Warto dodać, że książka napisana jest lekkim, przystępnym językiem i czyta się ją z zainteresowaniem. Może być dobrym przewodnikiem duchowym w tym trudnym czasie kwarantanny, który łączy się z Wielkim Postem, gdy zamknięci w domach wyczekujemy na światło nadziei Zmartwychwstania.

Mariola Wiertek


 

Książkę można nabyć w promocyjnej cenie w sklepie internetowym Wydawcy: bratnizew.pl. Polecamy!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij