Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Modlitwa za Boże Stworzenie w Radomsku i Zielonej Górze

25.09.2019 . kg

REFA | Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu

W kościele św. Franciszka w Zielonej Górze, 25 września 2019 r. o godz. 16:00 będzie odprawiona specjalna Msza Święta z celebracją Czasu dla Stworzenia i modlitwą za ofiary katastrof ekologicznych i klimatycznych. Przewodniczyć jej będzie o. Stanisław Jaromi, szef REFA. Następnie o godz. 18:00 odbędzie się wykład z prezentacją multimedialną i dyskusja. Organizatorem spotkań jest Klub "Tygodnika Powszechnego" w Zielonej Górze i parafia św. Franciszka.

W zaproszeniu czytamy: Będziemy rozmawiać i szukać odpowiedzi na pytania Jakie jest oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego wobec kryzysu klimatycznego? Jakie wysiłki podejmują chrześcijanie w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego? Czy jest możliwe aby Kościoły wprowadziły do życia kościelnego świętowanie Dnia Stworzenia, promowały odpowiedzialne style życia i zachęcały do ekologicznej aktywności? Czy możliwe jest u nas liturgiczne Święto Stworzenia, czyli wspólny obchód wysławiania Boga za Jego niezwykłą dobroć i miłość, które objawiły się w akcie stwórczym?

Jest to włączenie się w projekt Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu, który już po raz piąty zaprasza do modlitwy o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Odpowiadając na apel Papieża Franciszka organizuje CZAS DLA STWORZENIA - SEASON OF CREATION. Honorowym patronem akcji jest Prymas Polski abp Wojciech Polak. W tym roku szczególnie proponuje modlitwę się za Amazonię o realizację ekologii integralnej na synodzie i jej całym wyjątkowym obszarze, o ratunek dla płonących lasów i wszystkich mieszkańców, ludzi i zwierząt.

Tegoroczny „Czas dla Stworzenia” w Polsce został przez REFA rozpoczęty 15 wrzenia 2019 uroczystą liturgią we franciszkańskim kościele klasztornym w Radomsku. Przewodniczył o. Stanisław Jaromi a na sobie miał ornat wykonany w jednej z amazońskich diecezji w Boliwii, który niedawno stamtąd przyjechał do Polski. W swej homilii wychodząc od obrazu Dobrego Pasterza, który dba o wszystkie swoje owce mówił o zasadach ekologii ludzkiej i trosce o całe Boże Stworzenie. Przywołał myśli Papieża Franciszka, z orędzia na Światowy dzień modlitw o ochronę stworzenia, gdzie czytamy: „Zapomnieliśmy, kim jesteśmy: stworzeniami na obraz Boga, powołanymi, by zamieszkiwać jako bracia i siostry w tym samym wspólnym domu. Nie zostaliśmy stworzeni, aby być jednostkami, które panują niepodzielnie, lecz zostaliśmy pomyślani i chciani, by być w centrum sieci życia, którą stanowią miliony gatunków, połączonych dla nas z miłością przez naszego Stwórcę. Nadszedł czas, by odkryć na nowo nasze powołanie jako dzieci Bożych, braci między nami, strażników stworzenia. Nadszedł czas skruchy i nawrócenia, powrotu do korzeni: jesteśmy szczególnie  umiłowanymi stworzeniami Boga, który w swojej dobroci wzywa nas do miłowania życia i przeżywania go we wspólnocie, połączeni ze stworzeniem.”

Wierni modlili się m. in. abyśmy zrozumieli, że nasz świat jest naszym wspólnym domem a ziemia wspólnotą bytów, jednością której jesteśmy częścią; aby liderzy świata posłuchali głosu Ojca Świętego Franciszka wstawiającego się za wszystkim ubogimi; aby wysiłek nasz i wszystkich zaangażowanych przyczynił się do sprawiedliwego rozdziału dóbr świata i owoców Ziemi oraz aby świat ograniczył swą zachłanność i pomógł ochronić Amazonię oraz inne bezecne ekosystemy Ziemi. 

Liderzy REFA w tym roku organizują celebracje Dnia Stworzenia m.in. Warszawie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Świdnicy, Wałbrzychu, Poznaniu i Krynicy Morskiej. Zapraszają też do organizowania podobnych celebracji w swoich parafiach i wspólnotach oraz do osobistej modlitwy o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu.
Propozycje modlitw i inne materiały na portalu REFA www.swietostworzenia.pl

REFATa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij